EXCLUSIV / Marius Baciu: ”Sunt suparat, pentru ca am avut superioritate numerica si nu am stiut sa gestionam rezultatul.”

marius-baciu-chiajnaConcordia Chiajna a remizat, vineri seara, in fata Petrolului, scor 2-2, dupa un gol primit de ilfoveni, in minutul 77, atunci cand evoluau cu un om in plus. Formatia antrenata de Marius Baciu ramane astfel fara victorie in acest debut de campionat, iar tehnicianul este dezamagit ca jucatorii sai n-au profitat superioritatea numerica. Baciu a zis insa, la Sport Total FM, ca va continua sa joace ofensiv si chiar regreta ca nu a introdus, la pauza, in meciul cu ploiestenii, un al doilea atacant.

Din nefericire pentru noi, n-am reusit sa obtinem cele trei puncte din naivitatea noastra. Am gresit ca niste copii la primul gol, n-am reusit sa ne distantam, puteam face 3-1, 4-1. Am jucat cu putina teama. Sarghi, Iacob au jucat pentru prima data la noi acasa.

Eu zic ca am controlat jocul. Am intalnit si o echipa buna, care nu avea ce pierde. Pe final de joc am fost egalati si n-am putut sa mai revenim. Avem perioade foarte bune si perioade foarte proaste. Inca n-am reusit sa jucam cu aceeasi echipa de cand am inceput campionatul.

Eu cred in aceasta echipa. Exceptand meciul cu Iasiul jucat pe acea caldura infernala, eu zic ca ne-am ridicat la nivelul echipelor cu care am jucat, Astra, Tg Mures, Petrolul.

Si ei au facut multe greseli. Pentru un spectator neutru, cred ca a fost un joc placut. Pentru noi, nu. Sunt suparat, pentru ca am avut superioritate numerica si nu am stiut sa gestionam rezultatul.

Nu cred ca o sa-mi schimb ideile de a ataca, pentru ca asa e ADN-ul nostru. Imi pare rau ca n-am introdus la pauza un al doilea varf. Am jucat 4-4-2, dar avansandu-l pe Cristescu. Voi continua sa joc ofensiv. Noi am avut ocazii, dar am ratat. Daca reuseam sa marcam, nu cred ca aveam probleme.

Marile probleme au fost greselile individuale, lipsa de comunicare. Doar in primele doua jocuri am jucat cu aceeasi doi fundasi centrali. Eu cred ca toti fundasii nostri sunt apropiati valoric. Eu cred ca putem pune probleme tuturor echipelor.

Orice meci trebuie tratat la victorie. Noi nu ne aparam, pentru ca nu stim sa ne aparam. Incercam sa dam goluri. Vad ca si primim… Incercam sa dam un gol mai mult decat adversarul.

Raducanu e totusi un copil venit de la juniori. El are putine jocuri si la echipa a doua. Dar el va aparea tot mai des. A avut si niste probleme musculare si mi-a fost frica sa fortez.

In Tira am foarte multa incredere, mi l-am dorit foarte mult. E de acelasi profil ca Raducanu. Nu e inca 100% pregatit sa fie titular, dar va aparea si el.

Discutam prea multe despre arbitraj. Am observat ca a dat foarte usor pentru Petrolul la niste dueluri. Lui Ropotan putea sa ii dea si rosu”, a declarat Baciu, in emisiunea ”Liga de weekend”, de la Sport Total FM.

Fost capitan la Steaua, acesta spera ca ”ros-albastrii” sa treaca de Partizan, in turul trei preliminar din Champions League:

Eu sper ca Steaua sa se califice. Mi-as dori enorm de mult pentru Mirel.