Romania a terminat la egalitate cu Serbia la Mondialul de handbal U21. Tricolorii au avut 4 goluri avans la pauza

romaniaRomania continua seria meciurilor fara infrangere la Campionatul Mondial de Handbal rezerva echipelor U21, ce se disputa in Brazilia.

Tricolorii au remizat joi noapte, in cel de-al treilea meci din cadrul grupei B. Romanii au condus cu 13-9 la pauza. Acestia s-au pastrat in avantaj si pe parcursul reprizei secunde, iar avansul a crescut chiar la 5 goluri in minutul 45, 19-14. A urmat o perioada slaba a elevilor lui Ovidiu Mihaila, care s-au vazut egalalti in minutul 53, 19-19. Romania a mai condus apoi de doua ori, 20-19 si 21-20, insa sarbi au egalat cu 35 de secunde inainte de finaul partidei.

Nicusor Negru, cu 6 goluri, a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, Gabriel Burlacu a reusit 5, Robert Militaru — 4, Adrian Rotaru — 2, Vlad Sincelean — 2, Ionuț Nistor Ionita — 1, Dan Racotea — 1.

In celealalte partide din cadrul grupei B, Spania a trecut de Portugalia, 25-20, iar Qatar a invins la limita Angola, 24-23.

In clasament, trei echipe se afla la egalitate dupa 3 partide, cu cate puncte, 4, Spania, Qatar si Romania. Serbia si Portugalia au cate 3 puncte, in timp ce Angola ramane ultima, fara niciun punct.