Ratarea calificarii ar fi adus colapsul si la Steaua: „Le-am spus ca daca nu ne calificam intram in insolventa”

becali-gigi-mediafax-foto-razvan-lupicaSteaua a reusit sa se califice in turul trei preliminar al Ligii Campionilor, insa a fost aproape de o eliminare rusinoasa. Dupa victoria cu 2-0 din tur, ros-albastrii s-au vazut condusi cu 0-2 dupa doar 20 de minute. Egalarea a venit in repriza a doua, insa slovacii au mai inscris o data, desi aveau un om in minus, iar finalul a fost pe muchie de cutit.

Patronul Stelei, Gigi Becali a anuntat ca o eventuala ratare a calificarii ar fi adus dezastrul din punct de vedere financiar.

Daca nu ne calificam acum, le-am si spus asta, intr-un an intram in insolventa! Pai, ce, mai sunt idiot sa dau banii mei la fotbal? Sa intru iar in puscarie? Si daca intram in insolventa, nu ma mai interesa, dadeam echipa cadou. Am vrut sa fiu faimos si am zis ca e desertaciune. Mai stau la fotbal doar daca mai castig bani, altfel, nu!”, a spus Becali la finalul partidei.

Steaua va intalni in turul trei pe Partizan Belgrad, iar mansa tur se va juca la Bucuresti, din nou pe un stadion gol,ros-albastrii ispasind a doua etapa de suspendare a terenului.