România va participa cu 66 de sportivi la FOTE Tbilisi 2015

fote-2015Echipa Olimpica a Romaniei care va participa la editia de vara a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), ce va avea loc la Tbilisi, capitala Georgiei, in perioada 26 iulie-1 august, va fi alcatuita din 66 de sportivi si 18 antrenori, potrivit site-ului Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR).

Reprezentantii Romaniei vor participa la sase dintre cele noua sporturi inscrise in programul FOTE Tbilisi 2015, atletism, judo, gimnastica, inot, handbal (fete) si tenis.

in premiera in istoria acestei competitii, la care si-au anuntat prezenta peste 3.800 de sportivi, din 50 de tari, intrecerile se vor desfasura timp de sase zile, dupa ce pana acum durata FOTE a fost de cinci zile.

Din delegatia Romaniei, conform Chartei FOTE si a regulamentelor tehnice de participare, vor face parte si cinci arbitri (doi la handbal, doi la gimnastica si unul la judo), selectionati de federatiile europene de specialitate, in baza unor criterii tehnice specifice de competenta.

Florin Misca, secretarul general adjunct al COSR, va fi seful de misiune al Romaniei, iar Dragos Tataru va fi adjunct al sefului de misiune.

Echipa Romaniei:
ATLETISM — 22 sportivi (11 baieti si 11 fete): Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt), Marina Andreea Baboi (100 m, stafeta 4×100 m), Nicolae Florentin Balaci (200 m, 400 m, stafeta 4×100 m), Iulia Nicoleta Banaga (100 m garduri, stafeta 4×100 m), Diana Elena Bogos (800 m, stafeta 4×100 m), Loredana Elena Cimpoieru (1500 m), Mihai Cochior (2.000 m obstacole), Maria Cristina Cosac (400 m garduri, stafeta 4×100 m), Iulia Dragoi (2000 m obstacole), Andrei Ionut Constantin Ghetea (100 m, stafeta 4×100 m), Razvan Cristian Grecu (triplusalt, stafeta 4×100 m), Peter Daniel Herman (3000 m), Sorin Florin Ionescu (saritura in inaltime), stefan Bogdan Juganu (400 m garduri, stafeta 4×100 m), Ioana Manoliu (saritura in lungime), Andrei Daniel Matei (800 m), Mihaita Andrei Micu (aruncarea ciocanului), Claudiu Daniel Mihaescu (1.500 m), Andrea Miklos (200 m, 400 m, stafeta 4×100 m), Bogdan Ioan Sitoianu (lungime, triplusalt, stafeta 4×100 m), Ioana Diana tiganasu (aruncarea discului, aruncarea greutatii), Raluca Adriana Vrabie (aruncarea sulitei);
sase antrenori: Daniel Cojocaru, Magdolna Viola Kanizsay, Laurentiu Eduard Maxim, Cristinel Neculai Nemteanu, Viorica Pintilie, Ioan Lucian Vieru.

GIMNASTICA ARTISTICA — sase sportivi (trei baieti si trei fete): Alexandru Banicioiu, Iosif Beniamin Cristea, Catalin Drunea, Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan;
Patru antrenori: Dragos Birzu, Liliana Cosma, Florin Adrian Cotutiu, Romolus Adrian Ianculescu.

HANDBAL — 15 sportive: Daciana Hosu (portar), Elena Nagy (portar), Alexandra Diana Badea (extrema dreapta), Alexandra Ioana Banciu (conducator de joc), Ana Maria Berbece (extrema dreapta), Daria Bucur (inter dreapta), Cristina Adelina Cretu (extrema stanga), Bianca Ana Maria Dinut (inter dreapta), Claudia Eugenia Lacatus (pivot), Ana Maria Lopataru (extrema stanga), Alexandra Muntean (inter stanga), Raluca Maria Petrus (inter stanga), Aura Teodora Popescu (pivot), Andreea Tecar (inter dreapta), Sorina Maria Tirca (inter stanga);
Doi antrenori: Luminita Dinu si Mariana Tirca.

INOT —Opt sportivi (patru baieti si patru fete): Ana Iulia Dascal (100 m spate, 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, 200 m mixt, stafeta 4×100 m liber, stafeta mixta 4×100 m liber), Maria Claudia Gadea (200 m mixt, 400 m mixt, 400 m liber, 800 m liber, 200 m bras, stafeta 4×100 m liber), Cristina Lucia Andreea Giurca (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture, stafeta 4×100 m liber), Jasminne Anne Marie Ivan (50 m liber, 100 m liber, 100 m fluture, stafeta mixta 4×100 m liber, stafeta 4×100 m liber), Daniel Cristian Martin (100 m spate, 200 m spate, 100 m fluture, 200 m mixt, stafeta 4×100 m liber), Ionut Radu (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, stafeta mixta 4×100 m liber, stafeta 4×100 m liber), Andrei Rusen (200 m liber, 50 m liber, 100 m liber, 200 m fluture, stafeta mixta 4×100 m liber, stafeta 4×100 m liber), Robert Dumitru Valeanu (400 m liber, stafeta 4×100 m liber);
Doi antrenori: Catalin Becheru, Gheorghe Iulian Matei.

JUDO — 11 sportivi (sase baieti si cinci fete): Razvan Alexandru Bodea (cat. 66 kg), Razvan Adrian Ciolan (73 kg), Anca Ramona Filipisan (57 kg), Ionut Andrei Grigorescu (55 kg), Georgiana Ionita (44 kg), Vlad Codrut David Luncan (50 kg), Alexandra Cristina Mazilu (+72 kg), Otilia Georgiana Preda (63 kg), Cleonia Alina Riciu (52 kg), Florin Eduard Selea (60 kg), Mihai Leonard Tomescu (90 kg);
Doi antrenori: Laura Manuela Moricz, Marian Liviu Telesman.

TENIS — Patru sportivi (doi baieti si doua fete): Cristian Alexandru Andreescu, Selma stefania Cadar, stefan Francisc Palosi, Andreea Prisacariu;
Doi antrenori: Costin Alexandru Cojocaru, Damian Petcu.

Etichetat cu: , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26