Cupa Davis / Romania a pierdut lupta pentru accederea in barajul pentru Grupa Mondiala! Ungur a castigat ultimul meci, dar soarta intalnirii era decisa

cupa-davis-rom

UPDATE / Adrian Ungur a castigat partida cu Norbert Gombos in doua seturi identice, 6-4, 6-4, in utlima intalnire a partidei dintre Romania si Slovacia. Soarta partidei era insa jucata, astfel ca victoria lui Ungur ramane una de palmares. Tricolorii au ratat accederea in barajul pentru Grupa Mondiala. Momentul decisiv al intalnirii a fost sambata, cand dublul Horia Tecau/Florin Mergea, mare favorit pe hartie, nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor si a cedat cu 0-3 meciul.

Victorie Klizan, Victorie Slovacia, care se califica in barajul pentru calificarea in Grupa Mondiala! Marius Copil (180 ATP) nu a putut mentine nationala in cursa pentru Grupa Mondiala (acolo unde tricolorii nu s-au mai calificat din 2011), pierzand al patrulea meci cu scorul de 6-7(3), 3-6, 3-6

UPDATE / Si al doilea set a fost adjudecat de slovac, scor 6-3. Un singur break s-a iregistrat pana acum

UPDATE / Dupa 48 de minute de joc, Martin Klizan a preluat conducerea, dupa 7-6 (7-3) in primul set.

Duminica, in ziua decisiva a partidei de Cupa Davis dintre Romania si Slovacia, vor avea loc ultimele doua meciuri de simplu. De la ora 13.00 Marius Copil va juca cu Martin Klizan, iar in al doilea meci al zilei, Adrian Ungur il va intalni pe Norbert Gombos.
Sambata, campionul si semifinalistul de la Wimbledon, Horia Tecau si Florin Mergea, au fost invinsi on trei seturi de perechea Andrej Martin/ Igor Zelenay in meciul de dublu, astfel ca slovacii conduc cu 2-1. Punctul Romaniei a fost adus de Marius Copil, vineri, cand l-a invins in primul meci al zilei pe Norbert Gombos cu 7-6, 6-7, 6-4, 7-6. In al doilea meci de xineri, Martin Klizan (38 ATP) l-a invins pe Adrian Ungur cu 6-4, 6-2, 6-0.

Romania si Slovacia s-au mai intalnit o singura data, in 2002, in Slovacia, cand tricolorii (Andrei Pavel, Adrian Voinea, Gabriel Trifu si Victor Hanescu) au castigat intalnirea, cu scorul de 4-1.