Cupa Davis / UPDATE – Marius Copil l-a invins pe Norbert Gombos, iar Adi Ungur a cedat categoric in fata lui Martin Klizan. Dupa prima zi, Romania – Slovacia 1-1

cupa-davis

UPDATE / A doua partida a zilei a fost pierduta de Adrian Ungur (199 ATP) in fata lui Martin Klizan (38 ATP) in trei seturi, 6-4, 6-2, 6-0, dupa o ora si 33 de minute de joc, astfel ca scorul general intre Romania si Slovacia este 1-1.

Sambata va avea loc partida de dublu dintre perechile Horia Tecau/Florin Mergea si Andrej Martin/Igor Zelenay, in timp ce duminica se vor disputa ultimele doua jocuri de simplu, Marius Copil — Martin Klizan si Adrian Ungur — Norbert Gombos.

UPDATE / Klizan castiga si setul secund, mult mai lejer, in 40 de minute, scor 6-2.

UPDATE / Klizan profita de greselile nefortate ale lui Adi, reuseste break-ul si apoi castiga setul cu 6-4.

UPDATE / A inceput partida dintre Ungur si Klizan.

UPDATE / Marius Copil se impune si in tie-break-ul setului patru, iar Romania preia conducerea in fata Slovaciei. Urmeaza partida dintre Adrian Ungur – si Martin Klizan, principalul jucator al adversarilor nostri.

UPDATE / Set pentru Marius Copil. Aradeanul inchide setul trei dupa numai 33 de minute de joc, cu 6-4.

UPDATE / Gombos s-a impus cu 8-6 in tie-break-ul setului secund si a egalat la seturi

UPDATE / Marius Copil a castigat la tie-break primul set al intalnirii cu Norbert Gombos, din cadrul intalnirii Romania- Slovacia din Cupa Davis.

Azi, la Mamaia, debuteaza intalnirea din Cupa Davis dintre Romania si Slovacia, din turul doi al Grupei I, zona Euro-Africana. Marius Copil este primul care intra pe teren, in partida cu Norbert Gombos, ce va incepe la ora 13:00.

Adrian Ungur va intra al doilea pe teren, in partida cu principalul jucator al slovacilor, Martin Klizan.

Sambata se va juca partida de dublu, unde Mergea si Tecau sunt mari favoriti, in timp ce duminica se joaca si celelalte doua partide de simplu.