BRD Bucharest Open / UPDATE – Monica Niculescu – Sara Errani si Schmiedlova – Hercog, semifinalele, la simplu! Cadantu si Bogdan, campioanele din 2014, eliminate in „sferturi”, la dublu

niculescu

UPDATE / Ultima jucatoare calificate in semifinalele probei de simplu este Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), cap de serie numărul 7, dupa ce a dispus de Danka Kovinic (Muntenegru), cu 6-2, 6-2.

UPDATE / Perechea alcatuita din romanca Raluca Olaru si Anna Tatishvili (SUA) s-a calificat in semifinalele probei de dublu, vineri, dupa ce a invins detinatoarele titlului, Elena Bogdan si Alexandra Cadantu, cu 6-2, 6-1, in doar 48 de minute de joc!

Pentru a accede in finala, Olaru si Tatishvili se vor duale cu perechea, Andreea Mitu / Patricia Maria Tig, care s-a calificat, tot vineri, in penultimul act, dupa 6-3, 3-6, 10-5 in fata cuplului Cagla Buyukakcay (Turcia)/Viktorija Golubic (Elvetia).

Primele finaliste ale probei de dublu sunt Oksana Kalasnikova (Georgia) si Demis Schuurs (Olanda), favoritele numarul patru, dupa 2-6, 6-0, 10-6 in semifinala cu Katerina Bondarenko (Ucraina)/Eva Hrdinova (Cehia).

UPDATE / Polona Hercog a disputa de Aleksandra Krunic, in doua seturi, scor 6-3, 6-3 si va trebui sa astepte deznodamantul ultimei partide de simplu a zilei, Anna Karolina Schmiedlová – Danka Kovinic, pentru a-si cunoaste viitoare adversara din semifinale.

UPDATE / Monica Niculescu o va intalni pe italianca Sara Errani, sambata, in semifinalele turneului, dupa ce principala favorita a invins-o pe Anna Tatishvili (SUA), cu 6-2, 6-3, in sferturile finala, al doilea meci al zilei de pe Terenul Central. Sara Errani, numarul 20 mondial, s-a impus intr-o ora si 18 minute.

UPDATE / Monica Niculescu este prima semifinalista la BRD Bucharest Open, pentru a doua oara consecutiv in competitia de la Arenele BNR, dupa 4-6, 6-0, 6-2 in fata Andreei Mitu.

UPDATE / Setul secund a fost doar o simpla formalitate pentru Niculescu, care s-a impus in 30 de minute cu 6-0.

UPDATE / Primul set a fost adjudecat de Amdreea Mitu, scor 6-4, dupa 49 de minute

Vineri se joaca partidele din sferturile de finala de la Bucharest Open. Doar doua romance au mai ramas in concursul de simplu, Andreea Mitu si Monica Niculescu. Cele doua se vor intalni in meci direct, in prima intalnire a zilei de pe terenul central.

Situatia este mai buna pe tabloul de dublu, unde avem inca cinci jucatoare in concurs. Andreea Mitu si Patricia Tig le vor intalni pe Cagla Buyukakcay si Viktorija Golubic, in timp ce campioanele de anul trecut, Elena Bogdan si Alexandra Cadantu vor intalni perechea Raluca Olaru-Anna Tatishvili.

Terenul 1:

15:00 – Katerina Bondarenko (Ucraina)/Eva Hrdinova (Cehia) – Oksana Kalasnikova (Georgia)/Demi Schuurs (Olanda/N. 4)

dupa odihna: Cagla Buyukakcay (Turcia)/Viktorija Golubic (Elvetia) – Andreea Mitu/Patricia Maria Tig (Romania)

dupa odihna (nu inainte de 16:30) – Elena Bogdan/Alexandra Cadantu (Romania) – Raluca Olaru (Romania)/Anna Tatishvili (SUA/N. 3)