Djokovic castiga al doilea tilu la rand la Wimbledon, dupa o noua victorie in fata lui Federer

nole-rogerNovak Djokovic a reeditat performanta de anul trecut, sarbul castigand al doilea titlu la rand la Wimbledon. la fel ca si anul trecut, Nole a trecut in ultimul act tot de Roger Federer. Sarbul s-a impus de aceasta data in 4 seturi, 7-6, 6-7, 6-4, 6-3. Roger a ratat astfel sansa sa devina jucatorul cu cele mai multe titluri la Londra, ramanad cu 7 trofee, la fel ca Pete Sampras. Novak Djokovic este la al treilea trofeu pe iarba londoneza.
UPDATE / Djokovic a castigat setul al treilea, cu 6-4, un singur break facand diferenta intre cei doi finalisti.

UPDATE / Djokovic isi pastreaza avansul de un break si conduce cu 4-3.

UPDATE / Cei doi tenismeni au revenit pe teren si au reluat finala de la Wimbledon.

UPDATE /  A inceput ploaia la Londra. Prelata acopera terenul pana va fi tras acoperisul. Scorul este 1-1 la seturi si 3-2 pentru Nole in setul trei.

UPDATE / Setul doi ii revine lui Roger Federer, care s-a impus dramatic intr-un tie-break in care Nole a ratat 6 mingi de set.

UPDATE / Echilibru total si in setul doi, care are nevoie de prelungiri, la fel ca si primul.

UPDATE / Djokovic castiga primul set al finalei de la Wimbledon, dupa un tie-break castigat cu 7-1.

UPDATE / Nole da replica imediat si face rebreak-ul.

UPDATE / Roger Federe faca primul break, la zero, si conduce cu 4-2.

UPDATE / Debut echilibrat de finala. Nole si Roger se afla la egalitate dupa 4 game-uri jucate.

UPDATE / Incepe finala masculina de la Wimbledon, intre primii doi jucatori ai lumii.

Finala masculina de la Wimbledon ii va pune fata in fata pe primii doi favoriti ai turneului de pe iarba londoneza, Novak Djokovici si Roger Federer, intr-o reeditare a finalei de anul trecut, cand sarbul triumfa in 5 seturi. Intalnirea va debuta la ora 16:00, in direct pe Digi Sport, dar si pe www.SPTFM.ro, in format LIVEtext.

Este al 40-lea meci direct intre cei doi, care au o istorie veche a partidelor directe, primul meci avand loc in 2006 la Mastersul de la Monte Carlo, cand elvetianul invingea cu 2-1 la seturi.

Per total, Federer are 20-19 in acest mare duel cu sarbul, care poate egala daca va castiga duminica.

Fostul lider mondial incearca sa devina primul barbat care cucereste 8 titluri la Wimbledon, el fiind acum la egalitate cu Pete Sampras, amandoi cu 7 trofee pe iarba de la Londra.

Novak Djokovici are doua trofee la Wimbledon, dupa cele din 2011 si 2014, incercand in acest an sa faca tripla.

Federer (33 de ani) il conduce pe sarb (28 de ani) cu 17-8 la Grand Slam-uri cucerite.