A inceput International Champions Cup 2015. Steven Gerrard a debutat pentru Los Angeles Galaxy, care a invins pe Club America. Vezi programul!

international-champions-cupUPDATE / Steven Gerrard a debutat la noua sa echipa, Los Angeles Galaxy. Fostul capitan al lui Liverpool a jucat 45 de minute in meciul pe care echipa californiana l-a castigat cu 2-1 in faţa mexicanilor de la Club America, in deschiderea turneului amical International Champions Cup, la Carson (California).

Club America a deschis scorul dupa doar sapte minute de joc, prin Darwin Quintero, egalarea fiind adusa exact inainte de pauza de prietenul si fostul coechipier al lui Gerrard, Robbie Keane. Victoria echipei din Los Angeles a fosta adusa de Alan Gordon in minutul 80. Urmatoarea partida din cadrul turneui se va disputa miercuri, 15 iulie, San Jose Earthquakes – Club America, in San Jose.

stirea initiala …

Nu mai putin de 15 cluburi de prim rang, printre care Barcelona, Real Madrid, Manchester United si AC Milan, vor participa la International Champions Cup, o competitie care va avea un format inedit (23 de meciuri).

Cele 15 cluburi au fost impartite in trei zone geografie: 10 echipe se vor duela pe stadioanele din SUA, 3 vor juca in China, iar alte 3 in Australia. in SUA vor juca Barcelona, Manchester United, Chelsea, PSG, LA Galaxy, Club America, Benfica, New York Red Bulls, San Jose Earthquakes si Fiorentina.

In China vor evolua AC Milan, Inter si Real Madrid, iar in Australia vor calatori Real Madrid, AS Roma si Manchester City. Primul meci al turneului, cel dintre LA Galaxy si Club America, se va disputa pe 11 iulie, iar ultima partida programata in mod exceptional la Londra le va opune pe Chelsea si Fiorentina. Printre duelurile de top pe care le asteptam se numara: Real Madrid – AS Roma, Manchester City – Real Madrid, Chelsea – PSG, Barcelona – Chelsea si Real Madrid – AC Milan.

Partidele de la International Champions Cup vor fi transmise in direct si in exclusivitate de canalele Digi Sport.