FINAL / Viitorul – CFR Cluj 2-2. O noua remiza in etapa inaugurala a Ligii 1, dar prestatia arbitrului a decis in mare masura rezultatul! „Dubla” Cernat!

viit-cfrSambata seara s-a jucat a treia partida din prima etapa a Ligii 1, la Ovidiu, pe noul stadion construit de Gica Hagi, unde Viitorul a primit vizita celor de la CFR Cluj. Ca si primele doua partide, de vineri, si acest duel s-a incheiat tot la egalitate, dar prestatia arbitrului de centru, Sebastian Coltescu, a decis in mare masura rezultatul. S-a terminat 2-2, ambele goluri ale gazdelor fiind inscrise de Cernat, ambele din penalty.

Oaspetii au intrat mult mai bine in meci si in minutul 15 tabela arata deja 0-2, dupa golurile lui Tade (11′) si Guima (15′). Minutul 33 a adus prima lovitura de la 11 metri pentru gazde la duelul dintre Hodorogea si Goian, o decizie ciudata a „centralului” Coltescu. In partea secunda gazdele au mai primit un penalty, in minutul 56, dupa caderea lui Tanase in duel cu Petrucci, dar cu 5 minute inainte, la cealalata poarta, Mitrita a facut hent in careu si acelasi Coltescu a acordat doar corner. De fiecare data Cernat a marcat in aceeasi parte, dreapta. CFR Cluj a fost echipa mai insistenta in final, dar tabela a ramas neschimbata.

Echipele care au evoluat:

Viitorul: Buzbuchi – Hodorogea, Cr.Munteanu, Mitrea, Cr.Ganea – Benzar, Filip – Aganovic, I.Hagi, Cernat – Fl.Tanase

Rezerve: Albut, Gavra, Nedelcu, Achim, R.Marin, Perju, Mitrita
Antrenor: Ghe. Hagi

CFR Cluj: Marc – D.Filipe, Larie, Goian, Camora – Tiago Lopes, N. Rosu, Petrucci, Jakolis – Tade, Bruno Guimaraes

Rezerve: Vatca, Paun, Cristian Lopez, Negrut, Tinc, Muresan, Vitor Bruno
Antrenor: Francisc Dican