UPDATE / Concordia lamureste problema drepturilor TV! Vezi comunicatul oficial

concordia-antrenament

UPDATE / In cursul zilei de vineri, Departamentul de Comunicare al clubului Concordia Chiajna a reactionat, prin intermediul unui comunicat oficial, in urma infomatiilor aparute in ultimele zile, conform carora clubul nu si-ar fi primit banii din drepturile tv.

In urma informatiilor aparute in presa sportiva in legatura cu neplata drepturilor financiare de catre Liga Profesionista de Fotbal – provenite din televizarea partidelor – catre clubul nostru, CS Concordia Chiajna face urmatoarele precizari:

Asa cum reiese din imaginea inserata mai sus, in data de 2 iulie 2015 s-a virat catre CS Concordia Chiajna suma aferenta drepturilor de televizare.

Socotim aceasta dovada inutila, in conditiile in care jurnalistii care au publicat stirile puteau, cu un simplu telefon sau solicitare scrisa, sa afle adevarul despre aceasta speta.

Aceasta solicitare putea fi facuta catre clubul nostru, dar si catre Liga Profesionista de Fotbal. Prin aceasta modalitate ar fi bifat doua din cele trei surse necesare unei informari corecte, conform deontologiei jurnalistice.

Pe aceasta cale, Departamentul de Comunicare isi exprima, inca o data, disponibilitatea de a informa jurnastii in legatura cu orice informatie despre clubul nostru.

In alta ordine de idei, afirmatiile potrivit carora unul dintre angajatii clubului nostru ar fi motivul inchipuitelor disensiuni dintre Federatia Romana de Fotbal si CS Concordia Chiajna, ni se par lipsite de logica si duc opinia publica cu gindul la vendete inventate si fara rost, menite sa aduca atingere bunei colaborari dintre CS Concordia si Federatia Romana de Fotbal.

De asemenea, se sugereaza in mod total eronat ideea ca Liga Profesionista de Fotbal a avut mari batai de cap cu initiativa CS Concordia de a nu se reduce numarul de echipe la 14, o idee sustinuta vehement la vremea respectiva si de alte cluburi din Liga 1. La fel cum si votul impotriva diminuarii sumelor din drepturile TV nu este doar initiativa CS Concordia, asa ca nu vedem motivul pentru care se presupune ca CS Concordia nu ar avea o relatie buna de colaborare cu LPF si FRF.”, se arata in comunicatul postat pe pagina de Facebook a clubului ilfovean.

stirea initiala …

Noul sezon al Ligii 1 ar putea debuta cu un nou scandal de proportii, microbistii putand asista la o noua retrogradare administrativa.

Disputa izbucnita in ultima etapa a campionatului trecut, la meciul dintre FC Brasov si Gaz Metan Medias, este departe de final, iar LPF a luat o prima masura controversata.

Potrivit celor de la Sportnews.ro, forul condus de Gino Iorgulescu nu a virat in conturile celor de la Concordia Chiajna banii din prima transa a drepturilor TV, alimentand speculatiile cu privire la retrogradarea ilfovenilor.

Cei de la Chiajna sunt banuiti ca au oferit prime „la negru” jucatorilor de la Brasov in ultima etapa a sezonului trecut.

Chiajna, FC Brasov si Gaz Metan Medias s-au luptat pentru evitarea retrogradarii pana la finalul campionatului, ultimele doua chiar in meci direct.

Rezultatul acelei partide a fost unul egal, ambele formatii retrogradand, iar Chiajna a profitat si a ramas in Liga 1, dupa ce a invins cu 3-2 pe Petrolul.

Dupa terminarea partidei, jucatorii brasoveni au primit prime importante, desi echipa n-a reusit sa se mentina in prima divizie. Mai exact, jucatorul brasovean Marian Constantinescu, capitan al ”stegarilor” in confruntarea amintita, fotbalist ajuns intre timp la Concordia Chiajna, ar fi impartit in vestiar o sacosa cu 200.000 de lei.

Oficialii Mediasului au acuzat interventia celor de la Chiajna si au reclamat cazul la Comisia de Disciplina a FRF, care a amanat pana acum luarea unei decizii.

A fost un act de coruptie, nu o premiere, asa cum pretinde Brasovul! Adevarul se va afla, pana la urma. Cei de la Brasov au spus ca au premiat echipa, pentru victoria cu Viitorul, meci care a avut loc cu o etapa inainte, dar au premiat si trei-patru jucatori care n-au evoluat in acel joc. Asadar, n-a fost premiere, pentru victoria cu Viitorul, ci s-au dat bani ca urmare a jocului cu noi. Daca n-a fost premiere, ce a fost? Coruptie! Au sarbatorit in vestiar un mare esec, retrogradarea, impartind bani!”, a acuzat Ioan Horoba, presedinte celor de la Gaz Metan Medias.

Intre timp, la ultima conferinta de presa, organizata luni, Razvan Burleanu s-a antepronuntat. Conform prosport.ro, seful FRF a afirmat urmatoarele: “Comisiile jurisdictionale nu au capacitatea institutionala de a produce suficient de multe dovezi astfel incat sa ia o decizie intr-o directie sau alta”, astfel ca aceasta spetăava fi “inaintata institutiilor abilitate care au capacitate deplina”.

Etichetat cu: , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj492124
2FCSB442129
3CS U Craiova402112
4FC Botosani35214
5FC Viitorul342113
6Astra Giurgiu34219
7Dinamo Bucuresti30207
8CSM Poli Iasi2720-2
9ACS Poli Timisoara2521-12
10Concordia Chiajna23210
11FC Voluntari2220-6
12Gaz Metan Medias1421-23
13OSK Sf Gheorghe1220-25
14Juventus Bucuresti921-30