Gold Cup / Mexicul a facut instructie cu nationala Cubei. Trinidad Tobago a invins Guatemala

peraltaGold Cup a continuat joi noapte cu alte doua partide din grupa C, Mexic – Cuba si Trinidad Tobago – Guatemala.

Mexicanii au demolat nationala Cubei, pe care au invins-o cu 6-0. Oribe Peralta a reusit un hat-trick. Pe lista marcatorilor au mai fost Carlos Vela, Andres Guardado and Giovani Dos Santos. Peralta a devenit astfel al patrulea mexican care ruseste sa inscrie de cel putin trei ori intr-un meci la Gold Cup, dupa Luis Roberto Alves (1993: 7 goluri – impotriva celor din Martinica), Luis Miguel Salvador (1993: 3 cu Jamaica) si Javier Hernandez (2011: 3 cu El Salvador).

In cealata intalnire a grupei C, Trinidad Tobago a invins cu 3-1 Guatemala. Trinidadul a inceput in forta partida si conducea deja cu 3-0 dupa 25 minute. Bateau – 10′, Cato – 13′ si Jones – 25′ inscriind. In repriza a doua s-a mai marcat un singur gol, Guatemala marcand in minutul 61, prin Ruiz.