Franta este prima echipa  calificata in semifinalele Europeanului U19, dupa victoria in fata Ucrainei. Grecia este si ea cu un pas in penultimul act

frantaJoi seara s-au disputat primele doua meciuri din etapa a doua a grupelor Campionatului European U19. Ambele dispute au avut loc in Grupa A.

Franta este prima echipa calificata in seminifinale, dupa ce s trecut cu 3-1 de Ucraina. Reprezentantii „Cocosului Galic” au deschis scorul dupa 30 de minuite de joc, prin Guirassy. A fost singura reusita a primei reprize. Ucrainenii au revenit in joc in repriza a doua si au egalat in minutul 55, prin Zubkov. Bucuria lor nu a durat mult, pentru ca francezii au revenit in avantaj 7 minute mai tarziu, dupa ce Dembele a trimis mingea in poarta. Ucrainenii au incercat sa revina, insa autogolul lui Lukyanchuk din prelungirile partidei a stabilit scorul final, 3-1 pentru Franta, care este pe primul loc al grupei, cu doua victorii in doua partide. Ucrainenii sunt pe ultimul loc, fara niciun punct si fara sanse de a mai prinde semifinalele.

In celalalt meci al grupei, Grecia si Austria au oferit un meci echilibrat, statistica partidei dovedind acest lucru. Ambele formatii au avut cate 14 suturi la poarta, din care 3 pe spatiul portii, insa niciuna nu a gasit drumul spre gol in cele 90 de minute. S-a terminat 0-0 si gazda competitiei, Grecia are nevoie de doar un punct in ultima partida din grupe pentru a fi sigura de calificarea in semifinale. Si o infrangere ii poate duce pe eleni in penultimul act, daca Austria nu invinge la scor Ucraina.