UPDATE / Tecau si J.J. Rojer joaca finala la dublu masculin! Horia a pierdut la ”mixt”. Serena si Garbine vor juca finala la simplu fete!

mergea-bopanna-vs-bryans

UPDATE / Pe tabloul junioarelor, la dublu, pereche Patricia Bejenaru/Panna Udvardy a fost invinsa in turul doi, in doua seturi, scor 5-7, 3-6, de perechea maghiara Galfi / Stollar.

UPDATE / Din pacate, la dublu mixt, perechea Horia Tecau/Katarina Srebotnik a cedat, in trei seturi, in fata perechii Robert Lindstedt / Anabel Medina Garrigues, scor 4-6, 6-1, 3-6.

UPDATE / Serena Williams este cealalta finalista, dupa o victorie destul de lejera in fata rusoaicei Maria Sharapova, scor 6-2, 6-4, dupa o ora si 20 de minute de la primul serviciu.

Nu mai putin de 19 meciuri directe au avut Serena si Sharapova, americanca reusind sa se impuna in 17 dintre acestea. De fapt, rusoaica nu si-a mai invins rivala din toamna anului 2004!

UPDATE / La simplu femini, Garbine Muguruza s-a impus in fata Agnieszkai Radwanska, in trei seturi, 6-3, 3-6, 6-3, si s-a calificat in finala, pentru prima data in cariera!

UPDATE / In cele din urma, Tecau si Rojer reusesc sa se impuna in fata lui Mergea si Bopanna, 13-11, in decisv, dupa 3 ore si 27 de minute de la primul serviciu! Pentru Horia e a patra oara cand joaca finala pe iarba londoneza!

UPDATE /FINAL NEBUN intre sportivii romani, la Wimbledon! Tecau si Rojer conduc cu 121 in setul decisiv!

UPDATE / Mergea si Bopanna au reusit sa duca meciul in „decisiv”, dupa ce si-au adjudecat setul 4, gratie unui singur break realizat in primul game.

UPDATE / Tecau si Rojer castiga setul trei cu 6-3 si preiau conducerea in fata lui Mergea si Bopanna.

UPDATE / Horia Tecau si Jean-Julien Rojer si-au adjudecat fara probleme, cu 6-2, a doua mansa a duelului cu Florin Mergea si Rohan Bopanna.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna au castigat cu 6-4 primul set in fata lui Horia Tecau si Jean-Julien Rojer.

UPDATE / Meciul Rohan Bopanna / Florin Mergea – Jean-Julien Rojer / Horia Tecau tocmai a inceput.

Florin Mergea si Horia Tecau se vor afla astazi de o parte si de alta a fileului, urmand sa lupte pentru calificarea in finala de la Wimbledon. Partida Rohan Bopanna / Florin Mergea (9) – Jean-Julien Rojer / Horia Tecau (4) este prima de pe terenul numarul doi, urmand sa inceapa la ora 13:30, ora Romaniei.

Pe aceeasi arena, Tecau va juca astazi si la dublu mixt. In al treilea joc, acesta, alaturi de Katarina Srebotnik, va intalni, in sferturile de finala, perechea Robert Lindstedt / Anabel Medina Garrigues.

La dublu junioare, Karola Patricia Bejenaru si maghiara Panna Udvardy vor juca impreuna, in al doilea meci de pe terenul 6, impotriva favoritelor trei, Dalma Galfi si Fanni Stollar, ambele din Ungaria.

Pe Terenul Central, cu incepere de la ora 15:00, vom avea semifinalele feminine de simplu. Mai intai, Agnieszka Radwanska va incerca sa o invinga pe Garbine Muguruza pentru a ajunge din nou in finala la Wimbledon, pentru ca imediat dupa, Maria Sharapova sa caute prima victorie in fata Serenei Williams din ultimii zece ani si jumatate.

Dupa meciurile Muguruza-Radwanska si Williams-Sharapova, pe arena centrala va avea loc si a doua semifinala de dublu masculin, Jamie Murray / John Peers – Jonathan Erlich / Philipp Petzschner.