Gold Cup continua! Costa Rica nu poate trece de Jamaica, Canada remizeaza cu El Salvador

costa-rica-jamaicaAmbele partide din prima etapa a grupei B de la CONCACAF Gold Cup, desfasurate pe ”StubHub Center”, din Carson, s-au incheiat la egalitate. Mai intai, Costa Rica a facut 2-2 cu Jamaica, pentru ca, mai apoi, El Salvador si Canada sa ofere o remiza alba.

Garath McCleary, de la Reading, a deschis scorul pentru jamaicani, in minutul 13, insa, pana la pauza, costaricanii au intors rezultatul. Roy Miller, de la New York Redbulls, cu o lovitura de cap, in minutul 33, si David Ramirez, de la Evian Thonon Gaillard, in minutul 37, au punctat pentru reprezentativa care ajungea pana in sferturile de finala la Cupa Mondiala de anul trecut. Veteranul Jobi McAnuff, fost si el la Reading, in prezent la Leyton Orient, a fost cel care a adus un punct pentru Jamaica, prin golul sau din minutul 48.

In al doilea joc al grupei, El Salvador si Canada au incheiat si ele nedecis, 0-0.

In urmatoarea runda, Jamaica va intalni pe Canada, iar Costa Rica, pe El Salvador. Ambele meciuri vor avea loc pe ”BBVA Compass Stadium”, din Houston.

Gold Cup continua joi seara cu primele intalniri din grupa C, Trinidad & Tobago – Guatemala si Mexic – Cuba. Ambele partide se vor desfasura la Chicago, pe ”Soldier Filed”.