Spania a facut scor cu Germania la Europeanul U19. Olanda a trecut la limita de Rusia

U19Ziua a doua a Europeanului U19 a adus meciurile din grupa B.

Olanda a trecut la limita, 1-0, de Rusia. Singurul gol al partidei a fost marcat de Pelle van Amersfoort, in minutul 44. Rusia nu a reusit sa marcheze, desi l-a avut in atac pe golgheterul preliminariilor, Rami Seydaev. Olandezii, antrenati de fostul mare jucator de la Ajax, Aron Winter, au jucat cu un om in plus din minutul 62, dupa eliminarea lui Likhachev.

In celalalt meci al grupei s-au intalnit Germania si Spania. De 6 ori castigatori ai intrecerii, ibericii au inceput in forta partida si au inscris dupa doar 8 minute, prin Merino. A fost singurul gol al primei reprize. In minutul 72, spaniolii au marcat din nou, de aceasta data din penalty. Borja Mayoral a fost cel care a transformat lovitura de la 11 metri. Germania a avut un om in plus pe final de meci, dupa eliminarea lui Pedraza, insa nu au reusit nici macar glul de onoare. Tot ibericii au fost cei care au mai marcat o data, prin Nahuel, in al treilea minut al prelungirilor.

Dupa prima etapa a meciurilor, grupa B este condusa de Spania, 3 puncte, urmata de Olanda, 3 puncte, de Rusia si de Germania, echipe fara niciun punct.