Universiada de vara de la Gwangju / Larisa Florian a obtinut a doua medalie a Romaniei!

Larisa-Florian-judoLarisa Florian a castigat medalia de argint in limitele categoriei 52 kg, luni, la Universiada de vara de la Gwangju (Coreea de Sud), dupa ce a fost invinsa in finala de japoneza Mako Uchio, prin ippon, informeaza Agerpres.

In optimi, Larisa Florian (19 ani) a intrecut-o pe Faiza Aissahine (Algeria), in sferturi s-a impus in fata belgiencei Nica Antonis, iar in semifinale a trecut de rusoaica Ana Dmitrieva.

Loredana Ohai a ocupat locul 7 in limitele categoriei 57 kg. Romanca a invins-o in optimi pe Gisela Garcia (Venezuela), insa a pierdut meciul din sferturi cu Anzu Yamamoto (Japonia), iar apoi, in recalificari, a castigat in fata Johannei Muller (Germania), fiind intrecuta in cele din urma de Kim jan-di (Coreea de Sud).

La baieti, Remus Lazea a pierdut ambele meciuri de la categoria 66 kg, in turul al doilea in fata kirghizului Bektur Rismambekov si in recalificari in fata belarusului Vae Tuthalian.

Eduard Nicolaescu (73 kg) a cedat in primul tur la japonezul Yuji Yamamoto, iar apoi si in recalificari, in fata azerului Husein Rahimli.

Larisa Florian a adus a doua medalie delegatiei Romaniei la Gwangju, prima fiind obtinuta tot la judo, sambata, de Vladut Simionescu (cat. +100 kg).