FOTO / Se cere, oficial, retrogradarea ASA-ului! UPDATE – Clubul din Tg Mures se apara si spune ca n-are legatura cu arestarea lui Avram

asa-u-cluj

Drept raspuns la acuzatiile aduse, clubul ASA Tg Mures a emis un comunicat in care precizeaza ca nu are nicio legatura cu arestarea fostului presedinte al CCA, Vasile Avram.

Datorita faptului ca ne aflam la debutul unui sezon competitional pe care clubul nostru il doreste a fi cel putin la fel de reusit ca si cel precedent, nu dorim sa intram in polemici cu nimeni, pe fondul unor acuzatii care nu au nicio legatura directa cu clubul nostru.

Ne rezervam insa dreptul de a raspunde in mod civilizat, adresei transmise Federatiei Române de Fotbal de catre clubul Universitatea Cluj. In acest sens, respingem aceste atacuri ce vehiculeaza probleme false si care nu au legătura cu intrecerea sportiva. Dar, in ideea apararii imaginii clubului nostru, suntem decisi sa raspundem pe orice cai, inclusiv pe cele juridice, unor astfel de atacuri straine de performantele demonstrate pe terenul de fotbal.

In incheiere, clubul de fotbal ASA Tirgu-Mures, doreste pe aceasta cale succes tuturor echipelor din Liga 1, in aceasta perioada de tumult precompetitional, la doar cateva zile de startul unui nou sezon ! Totodata, le dorim mult noroc echipelor care vor evolua pe a doua scena a fotbalului romanesc!”, se arata in comunicat.

ASA Targu Mures viseaza la primul titlu de campioana cu Dan Petrescu pe banca, dar vicecampioana Ligii 1 poate sa ajunga in B, noteaza sport.ro.!


Universitatea Cluj i-a cerut oficial lui Razvan Burleanu sa o retrogradeze, dupa condamnarea lui Vasile Avram la 3 ani de inchisoare.

Avram a luat spaga 19.000 de euro de la Sorin Terbea, fostul sponsor al lui ASA, cand era sef la CCA pentru a delega „arbitri agreati” la meciul cu U Cluj din sezonul 2011-2012.

Sorin Terbea a decedat intre timp, iar Avram fusese achitat initial de Curtea de Apel. Inalta Curte de Casatie si Justitie a sters insa sentinta in luna aprilie a acestui an si l-a condamnat pe Vasile Avram la 3 ani de inchisoare!

Terbea era finantator la FCM Targu Mures, iar echipa s-a reorganizat in actuala ASA Targu Mures in 2013.

Universitatea Cluj cere sa se faca dreptate si pe plan sportiv acum prin retrogradarea lui ASA Targu Mures si a trimis plangerea formulata catre Razvan Burleanu la FRF.

Ramane de vazut ce reactie va avea Razvan Burleanu, presedintele FRF.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26