Irina Begu nu a reusit surpriza in fata Mariei Sharapova. UPDATE – Tecau si Rojer s-au calificat in optimi dupa un meci maraton

wimbledon-court-no-1UPDATE / Irina Begu nu a reusit surpriza in fata Mariei Sharapova. Desi a inceput bine partida, mergand capa la cap cu rusoaica pana la 4-4, romanca pierdut primul set cu 4-6. Setul al doilea a fost inceput in forta de a ptra favorita a intrecerii, care s-a distantat rapid la 5-0. Begu a avut o tresarire de orgoliu, s-a apropiat la 3-5, insa nu a reusit mai mult, pierzand si setul doi, cu 3-6.

UPDATE / Irina Begu nu cedeaza si se apropie la 3-5.

UPDATE / Maria Sharapova s-a dezlantuit in setul doi si conduce cu 5-0. Nicio sansa pentru Irina Begu.

UPDATE / Dupa Florin Mergea, si celalat roman prezent pe tabloul masculin de dublu a rusit sa se califice in optimile de finala. Horia Tecau si Jean Julien-Rojer au invins, la mare lupta, perechea Begemann A. / Knowle J., dupa cinci seturi si 3 ore si 39 de minute de joc. Decisivul a fost unul extrem de lung, castigat de Teacau si Rojer cu 15-13, dupa ce primele 4 seturi s-au incheiat cu 1-6, 3-6, 6-4, 6-2.

UPDATE / Irina Begu a pierdut primul set al intalnirii cu Maria Sharapova, 4-6, dupa 44 de minute de joc.

UPDATE / A inceput meciul irinei Begu impotriva rusoaicei Maria Sharapova.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna s-au calificat in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon. Cei doi au trecut in 16-imi de perechea T. Bellucci / G. Duran, in trei seturi extrem de echilibrate, 7-5, 7-6, 7-6, dupa 2 ore si 13 minute de joc.

Patru romani vor evolua vineri pe iarba de la Wimbledon, cel mai important meci fiind cel al Irinei Begu, cu Maria Sharapova. Tot in aceasta zi, vor mai evolua, la dublu, Horia Tecau, Florin Mergea si Raluca Olaru.

Primii vor intra pe teren cei doi dublisti, meciurile lor fiind programatele primele pe terenurile sase, respectiv, opt. Astfel, Jean-Julien Rojer si Horia Tecau, favoriti patru, urmeaza sa-i intalneasca pe Andre Begemann si Julian Knowle, de la ora 14:15, in timp ce Rohan Bopanna si Florin Mergea, capi de serie numarul noua, vor juca, de la aceeasi ora, impotriva lui Thomaz Bellucci si Guillermo Duran.

In legatura cu meciul Sharapova-Begu, acesta este programat al doilea pe Terenul Numarul 1, dupa Stan Wawrinka – Fernando Verdasco, care va incepe la ora 15:00.

Raluca Olaru isi va incepe astazi evolutia la dublu mixt, alaturi de neo-zeelandezul Michael Venus, impotriva brazilianului Andre Sa si a ibericei Lara Arruabarrena. Partida este programata a treia pe terenul 7, dupa un meci din turneul de dublu masculin si unul din turneul de dublu mixt.

Pe Terenul Central, astazi sunt programate urmatoarele meciuri: Grigor Dimitrov – Richard Gasquet, Novak Djokovic – Bernard Tomic si Serena Williams – Heather Watson.