UPDATE – Niculescu s-a impus in fata lui Puig, in trei seturi. Halep a parasit turneul inca din primul tur! Mitu a pierdut categoric in fata Govortsovei

wimbledon

Simona Halep ar putea fi razbunata de Monica Niculescu peste doua zile, care se va duela cu Jana Cepelova pentru un loc in turul trei.

UPDATE / Prestatie mai mult decat modesta a Andreei Mitu, care paraseste turneul, dupa nici o ora de joc in fata Olgai Govortsova, scor 1-6, 1-6.

UPDATE / Simona Halep pierde din nou in primul tur intr-un turneu de Grand Slam, scor 7-5, 4-6, 3-6 cu Jana Cepelova!

UPDATE / Dupa 25 de minute, Govortsova castiga primul set in fata lui Mitu, scor 6-1.

UPDATE / Din pacate, vesti tot mai proaste vin din directia Simonei Halep, care nu poate face fata Cepelovei in setul decisiv: constanteanca e condusa cu 4-1!

UPDATE / Andreea Mitu si Olga Govortsova au inceput meciul de pe terenul 14.

UPDATE / Game, set si meci pentru Niculescu, care a „dezmembrat-o” pe Puig in setul trei, scor 6-1. Romanca merge in turul secund, dupa 5-7, 6-3, 6-1, in fix doua ore de la primul serviciu.

UPDATE / Monica Niculescu egaleaza la seturi, dupa 6-3 in fata lui Puig.

UPDATE / Halep s-a impus in primul set, scor 7-5, dar pe final a avut nevoie de ingrijiri medicale.

La finalul primului set, Simona Halep a acuzat probleme la o unghie. A stat minute bune pe banca, iar arbitrul de fileu a chemat medicul. Dupa mai bine de 10 minute, in care Halep primit ingrijiri medicale, meciul a fost reluat.

Nu este pentru prima data cand Simona Halep acuza probleme medicale. A avut si in acest an, dar si sezonul trecut, la Wimbledon. Atunci Halep s-a accidentat chiar in semifinala pierduta in fata jucatoarei din Canada, Eugenie Bouchard.

UPDATE / Desi a avut avantaj de un break, Monica Niculescu a cedat primul set, scor  5-7 in favoarea lui Puig.

UPDATE / A inceput si partida dintre Simona Halep si Jana Cepelova, cu slovaca la serviciu.

UPDATE / A inceput partida dintre Puig si Monica Niculescu. Sportiva noastra se afla la primire.

Dupa ce ieri pe iarba londoneza au intrat Alexandra Dulgheru si Irina Begu, doar a doua calificandu-se in turul secund, azi vor intra si celelalte trei romance in concurs.

Simona Halep, a treia favorita de la Wimbledon, va juca in jurul orei 17:00, cu slovaca Jana Cepelova, ocupanta locului 106 WTA. Meciul romancei este al doilea pe terenul 1, dupa intalnirea dintre dintre Thomaz Belluci si Rafa Nadal. De la aceeasi ora 17:00, este prograramata si intalnirea dintre dintre Monica Niculescu si Monica Ouig, din Puerto Rico. Si in acest meci reprezentanta noastra porneste cu prima sansa, 43 de locuri despartind cele doua sportive. Romanca ocupa pozitia 48 in clasamentul WTA, in timp ce sportiva portoricana este pe 91.

Ultima romanca ce va intra azi pe teren este Andreea Mitu. Dupa performanta reusita la Roland Garros, ea spera sa faca o figura frumoasa si pe iarba londoneza. Mitu o va intalni, in jurul orei 18:00, pe belarusa Olga Govortsova, ocupanta locului 122 WTA. Romanca a urcat, dupa Roland Garros, pana pe 71 in clasamentul mondial.