Olimpia Picior de Munte, Raza de Soare Acatari, Unirea Patru Frati. Ce nume pot sa aiba echipele de fotbal din Romania!

minge-fotbal-taraFotbalul romanesc este iubit de unii, criticat de altii, plin de personaje, insa poate fi si amuzant. Daca in acest moment este inca vacanta, iar partidele oficiale vor incepe dupa jumatatea lunii iulie, putem vorbi si altfel despre fotbal.

Am aruncat o privire prin ligile inferioare din fiecare judet al tarii, nu pentru a evidentia performantele gruparilor, ci pentru a vedea cat de inventiv e romanul cand vine vorba de denumirile echipelor de fotbal. Am realizat astfel o lista cu cele mai amuzante nume din fiecare judet.

Iata lista cu echipele si judetul in care au fost descoperite:

Alba: Performanta Ighiu, Euro Spring

Arges: As Mirosi, Edilul Pitesti, Vulturii Vulturesti

Arad: Flacara Tipar, Steaua Graniceri

Bacau: Manastirea Casin

Bihor: Vointa Ciumeghiu

Botosani: Arsenal Havarna, Gloria Frumusica

Bistrita-Nasaud: Viitorul Sieu, Luceafarul Sieu

Brasov: Precizia Sacele, Benelux Cincu, AS Mandra

Braila: Viitorul Insuratei, Old Boys Insuratei, Gloria Movila Miresii, Infratirea Gemenele

Buzau: Focul Viu Lopatari, Pescarusul Luciu

Calarasi: Avantul Dor Marunt, Progresul Fundulea, Phoenix Ulmu

Cluj: Armenopolis Gherla, Avantul Bizonii Recea Cristur, Vulturul Real Fundatura

Constanta: Vulturii Cazino

Covasna: AS Prima din Bradut

Dambovita: Vointa Adanca, Viitorul I.L.Caragiale, Olimpia Picior de Munte

Dolj: Fulgerul Maglavit, Arena Bulls Preajba

Gorj: Energetica Tismana, Triumful Borascu

Galati: Quantum Club

Giurgiu: Gigantii Varasti, Victoria Falastoaca, AS Singureni, Zmeii Ogrezeni, Energia Remus

Harghita: AS MU Frumoasa

Hunedoara: Magura Pui, Santos Boz

Ialomita: Unirea Fierbinti, Fulgerul Fierbinti, Unirea Patru Frati

Iasi: Vulturul Vanatori

Ilfov: Vulturul Pasarea

Maramures: Deportivo la Coruia, PHP Iadara, Solaris Pribilesti

Mures: Lacul Ursu Mobila Sovata, Raza de Soare Acatari, Forta San Paul, Intelegerea Galateni, Real Valea Larga

Neamt: Vointa Ion Creanga, Lupii Bistritei Alexandru cel Bun

Olt: Sportul Sprancenata, Juventus Gura Padinii

Prahova: Tineretea Izvoarele, Unirea Urlati

Satu Mare: Prietenia Crucisor

Sibiu: Leii Sura Mica

Suceava: Sport Style Suceava, Zimbrii Bucovinei Partestii de Jos, Forestierul Frumosu

Teleorman: Viata Noua Olteni, Udinese Uda Clocociov, Ajax Botoroaga

Tulcea: Noua Generatie Macin

Timis: Cocosul Ortisoara

Vaslui: Vointa Stefan cel Mare

Valcea: Cavalerul Trac Cernisoara

Vrancea: Euromania Dumbraveni

de Daniel Balteanu

sursa: „www.viptim.ro

Etichetat cu: , ,
Postat în FOTBAL INTERN

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj251013
2Astra Giurgiu21109
3FCSB21109
4CS U Craiova19107
5FC Botosani19106
6ACS Poli Timisoara17101
7Dinamo Bucuresti16105
8CSM Poli Iasi1310-2
9FC Voluntari1110-3
10FC Viitorul1110-3
11OSK Sf Gheorghe1010-8
12Concordia Chiajna510-6
13Gaz Metan Medias410-17
14Juventus Bucuresti310-11