Chile este prima echipa calificata in finala Copei America

chileReprezentativa tarii gazda a Copei America este prima care s-a calificat in finala competitiei. Chile a trecut in semifinale de Peru, 2-1.

Gazdele au trait periculos in debutul partidei, dupa ce peruvienii au trecut in doua randuri pe langa gol. Reluarea lui Farfan din centrarea lui Guerrero a lovit bara in minutul 9, pentru ca in minutul 17 Lobaton sa treaca si el pe langa deschiderea scorului.

Chilienii au trecut la conducerea jocului din minutul 20, dupa ce peruvienii au ramas in 10 oameni, Zambrano fiind eliminat. Deschiderea scorului a venit in minutul 43, cand Edu Bargas a inscris din pasa superba a lui Alexis Sanchez. Dupa pauza, Peru a reusit sa egaleze chiar si inferioritate numerica, Medel trimitandu-si mingea in proprie poarta in minutul 60.

Bucuria oaspetilor nu a durat decat 4 minute, acelasi Vargas facand dubla cu o reusita superba, una dintre cele mai frumoase ale competitiei. Golul sau a adus a cincea calificare din istorie in finala Copei America pentru chilieni si prima dupa 28 de ani.

In ultimul act, Chile va intalni invingatoarea partidei dintre Argentina si Paraguay, intalnire ce va avea loc la noapte.