Wimbledon 2015 / Trei romani au evoluat in prima zi. UPDATE – Florin Mergea si Irina Begu s-au calificat mai departe. Dulgheru a fost eliminata

Wimbledon-2015-minge

Prima zi a turneului nu a fost marcata de surprize, Novak Djokovic (6-4 6-4 6-4 cu Philipp Kohlschreiber), Maria Sharapova (6-2 6-2 cu Johann Konta), Stan Wawrinka (6-2 7-5 7-6 cu Joao Sousa), Nick Kyrgios (6-0 6-2 7-6 cu Diego Schwartzman), Marin Cilic (6-3 6-2 7-6 cu Hiroki Moriya), Ana Ivanovic (6-1 6-1 cu Xu Yi-Fan), Venus Williams (6-0 6-0 cu Madison Brengle), Victoria Azarenka (6-2 6-1 cu Anett Kontaveit), Richard Gasquet (6-3 6-2 6-2, cu Luke Saville) si Andrea Petkovic (6-0 6-0 cu Shelby Rogers) calificandu-se fara probleme mai departe.

Dintre principalii favoriti, Kei Nishikori a avut ceva emotii, trecand in cinci seturi de Simone Bolelli, cu 6-3 6-7 6-2 3-6 6-3. Si Milos Raonic a cedat un set in confruntarea cu Daniel Gimeno-Traver, de care a dispus cu 6-2 6-3 3-6 7-6.

Cea mai mare surpriza a zile o reprezinta eliminarea Carlei Suarez Navarro, a noua favorita a turneului fiind invinsa de campioana de la junioare de anul trecut, Jelena Ostapenko, din Letonia, cu 6-2 6-0.

UPDATE / Dupa un prim set echilibrat, Irina Begu n-a mai avut probeleme in setul doi cu Daria Gavrilova si a castigat cu 7-6 6-1. In turul doi de la Wimbledon, romanca o va intalni pe Lesia Tsurenko.

UPDATE / Irina Begu a castigat primul set al confruntarii cu Daria Gavrilova cu 7-6. Romanca a castigat tie-break-ul la sase.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna au reusit sa se califice in turul doi al turneului de al Wimbledon. Cuplul romano-indian a trecut in runda inaugurala de dublul format din Smyczek T. / Vesely J. dupa trei seturi, 6-3, 7-6, 6-1.

UPDATE / Alexandra Dulgheru nu a avut nicio sansa in fata frantuzoaicei Kristina Mladenovic. Romanca nu a avut replica si a cedat rapid partida, dupa o ora si 9 miute de joc, in doua seturi in care nu a luat decat 3 game-uri, 2-6, 1-6.

Tot in primul tur, Serena Williams a trecut de rusoaica Margarita Gasparyan. Doar in primul set a avut probleme americanca, set pe care lidera clasamentului mondial l-a castigat cu 6-4. Serena a castigat apoi setul doi mult mai usor, 6-1.

UPDATE / Alexandra Dulgheru a pierdut primul set in fata frantuzoaicei Kristina Mladenovic. Romanca a fost condusa cu 0-5, a reusit doua game-uri la rand, insa Mladenovic a inchis setul in cele din urma cu 6-2.

Prima zi de la Wimbledon 2015 va fi deschisa, pe Terenul Central de catre campionul de anul trecut Novak Djokovic, care il va infrunta pe Philipp Kohlschreiber, cu incepere de la ora 15:00. Partida liderului mondial va fi urmata apoi de intalnirile Maria Sharapova – Johanna Konta si Stan Wawrinka – Joao Sousa.

Liderul mondial feminin, Serena Williams, va evolua in primul meci de pe Terenul Numarul 1, ea urmand sa o intalneasca pe rusoaica Margarita Gasparyan. Pe aceeasi arena, vor avea loc apoi jocurile Simona Bolelli – Kei Nishikori si Grigor Dimitrov – Federico Delbonis.

In aceasta prima zi a celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului vor evolua si trei romani, Alexandra Dulgheru, Irina Begu si Florin Mergea.

Dulgheru o va intalni pe Kiki Mladenovic in al doilea meci de pe terenul 5. Inaintea acestei intalniri este programat meciul Timea Babos – Petra Cetkovska, care va incepe la ora 13:30.

Irina-Camelia Begu va juca cu Daria Gavrilova in al patrulea si ultimul meci de pe terenul 6, dupa partidele Andreas Haider-Maurer – Ricardas Berankis, care va incepe la 13:30, Vitalia Diatchenko – Anna-Lena Friedsam si Victor Estrella Burgos – Benjamin Becker.

Florin Mergea si Rohan Bopanna vor juca impotriva lui Tim Smyczek si Jiri Vesely in a doua partida de pe terenul 19, dupa un alt duel din turneul de dublu, Sam Groth / Sergiy Stakhovsky – Vasek Pospisil / Jack Sock. Partida campionilor din urma cu un este programata, evident, la ora 13:30. Trebuie spus ca, la Wimbledon, si meciurile de dublu masculin se desfasoara dupa sistemul cel mai bun din cinci seturi.