Japonia si Anglia completeaza tabloul semifinalelor de la Cupa Mondiala feminina

anglia-canadaDuminica au avut loc in Canada, la Cupa Mondiala feminina, ultimele doua sferturi de finala, Australia-Japonia si Anglia-Canada. Niponele, campioane mondiale en-titre, a trecut de selectionata de la antipozi, in timp ce englezoaicele au eliminat selectionata tarii gazda.

La Edmonton, Japonia a invins cu 1-0 pe Australia, dupa un gol marcat pe final, de Iwabuchi, in minutul 87.

In ultimul sfert, Anglia a inceput in forta meciul de la Vancouver cu Canada si a marcat rapid de doua ori, prin Taylor (minutul 11) si Bronze (14). Chiar daca Sinclair (42) a redus din diferenta inainte de pauza, scorul de 2-1 s-a mentinut si in partea a doua, iar europenele merg mai departe.

Astfel, in semifinalele turneului final vor fi urmatoarele: Statele Unite – Germania si Japonia – Anglia. Acestea se vor desfasura in noaptea de marti spre miercuri, respectiv miercuri spre joi, de la ora 2:00, ora Romaniei.