Brazilia pleaca acasa de la Copa America! Paraguay merge in semifinale, dupa loviturile de departajare!

brazilia-paraguayParagauy este ultima echipa calificata in semifinalele Copei America 2015, dupa ce a dispus de Brazilia, in sferturile de finala, in urma loviturilor de departajare. Dupa 1-1 in timpul regulamentar ”Guaranies” s-au impus cu 4-3 in fata Selecao si urmeaza sa se bata cu Argentina pentru un loc in finala.

Brazilienii au inceput mai bine meciul si au trecut in avantaj in minutul 15, cand noul jucator al lui Liverpool, Firmino, l-a deschis foarte bine pe partea dreapta pe Dani Alves, iar aparatorul lateral a centrat, pe jos, in careu, de unde Robinho a reluat, nemarcat, in plasa. Egalarea paraguayenilor a venit in minutul 72, dintr-o lovitura de pedeapsa. Thiago Silva a lovit mingea cu mana in saritura, facand un hent la fel de prostesc ca pe cel pe care l-a facut in optimea de finala din Champions League dintre Chelsea si PSG, iar arbitrul a dictat penalty. Tanarul jucator al lui Basel, Derlis Martinez, a fost cel care a transformat lovitura rezultata.

Asa cum s-a intamplat si in urma cu o seara, in Argentina-Columbia, dupa terminarea celor 90 de minute s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare, fara sa se mai joace 30 de minute de prelungiri. Acolo, Fernandinho a executat primul si a transformat, insa Osvaldo Martinez a egalat pentru ”Guarnies”, care au trecut in avantaj dupa seria a doua, in care Everton Riberiro, de la Al Ahli, a sutat pe langa poarta, iar Victor Caceres a marcat. Au urmat golurile lui Miranda si Raul Bobadilla, dupa care atat Douglas Costa, cat si veteranul Roque Santa Cruz au executat peste poarta. Chiar daca Philippe Coutinho a inscris apoi, Derlis Gonzalez a transformat din nou pentru Paraguay, calificandu-si echipa in ”careul de asi”.

Asadar, Brazilia pierde din nou in fata Paraguayului, in sferturile de finala, dupa loviturile de departajare, la fel ca acum patru ani.

In prima semifinala de la Copa America, Chile va intalni pe Peru in noaptea de luni spre marti, de la ora 2:30, la Santiago, in timp ce, in urmatoarea noapte, de la aceeasi ora, Argentina va juca cu Paraguay, la Concepcion.