Germania si SUA, primele semifinaliste de la Mondialul de fotbal feminin

germaniaVineri noaptea s-au decis primele doua semifinaliste de la Campionatul Mondial de fotbal feminin.

Geremania a reusit sa ajunga in penultimul act dupa ce a trecut la penalty-uri de Franta. Dupa o prima repriza „alba”, reprezentantele „Cocosului Galic” au deschis scorul in minutul 64, prin Necib. Nemtoaicele au revenit in joc cu doar 5 minute inainte de final, cand Sasic a transofrmat un penalty. S-a intrat in prelungiri, unde niciuna dintre cele doua formatii nu a mai reusit sa inscrie si s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri. Nemtoaicele au inscris tot, in timp ce frantuzoaicele au ratat o lovitura de departajare, Germania ajungand astfel in penultimul act.

In celalalt sfert de finala, SUA a trecut la limita de China, 1-0. Singurul gol al partidei a fost reusit de Lloyd, in minutul 51.

Germania si SUA se vr intalni in prima semifinala, urmand ca in cealalta semifinala sa se intalneasca invingatoarele partidelor Australia – Japonia si Anglia – Canada, meciuri care se vor disputa in aceasta noapte.