Copa America 2015 / Paulo Guerrero, hat-trick, iar Peru merge in semifinale, unde va da piept cu tara gazda!

Paolo_Guerrero_PeruSelectionata statului Peru s-a calificat in semifinalele turneului de fotbal Copa America 2015, joi, dupa ce a invins cu scorul de 3-1 reprezentativa Boliviei, gratie unei triple a atacantului Paulo Guerrero, intr-o partida disputata pe Estadio Muncipal German Becker din Temuco (Chile), in fata a 16.800 de spectatori.

Guerrero, ajuns acum la 31 de ani, golgheterul editiei din 2011, a marcat in minutele 19, 22 si 73, golul de onoare al bolivienilor fiind inscris de Marcelo Martins Moreno, care a transformat un penalty in minutul 83.

De altfel, Paolo Guerrero, atacantul lui Flamengo, este singurul jucator din istoria Copei America ce a reusit sa marcheze 3 goluri intr-un singur meci in fazele eliminatorii. A facut-o pentru a doua oara, dupa performanta din finala mica a editiei din 2011, cand Peru a spulberat pe Venezuela cu 4-1.

La bolivieni a jucat din minutul 67 atacantul Ricardo Pedriel, un fost jucator la Stelei.

Nationala „Blanquirroja” urmeaza sa intalneasca in semifinala programata luni, la Santiago de Chile, selectionata tarii-gazda, care a reusit miercuri sa elimine detinatoarea trofeului, echipa Uruguayului, in fata careia s-a impus la limita (1-0).

Vineri si sambata sunt programate ultimele doua jocuri din sferturile de finala, Argentina — Columbia si Brazilia — Paraguay.