Campionatul national de scrima pentru copii. UPDATE – David Statie (CSS Quarto), campion la spada masculin individual, categoria 12-13 ani

spada-copii-12-13-ani

UPDATE / David Statie (CSS Quarto) a castigat medalia de aur, dupa ce l-a invins in finala pe David Dan Dumitrescu (CS UNEFS), scor 10-8.

Ziua a cincea a Campionatului National de scrima pentru copii debuteaza vineri, 26 iunie, cu proba de spada masculin individual, categoria 12-13 ani.
La Sala de Scrima Floreasca din București, de la ora 9:00, s-au prezentat la concurs 32 de sportivi de la toate cluburile din tara. Se va trage un tur de grupe preliminare, iar apoi toti sportivii vor ajunge pe un tablou de 32, de eliminare directa.
In 2014, podiumul Campionatului National de scrima pentru copii, in proba de spada masculin individual, categoria 12-13 ani, a aratat astfel: 1. Andrei Amarandei (CSS Quarto), 2. Filipos Gkogkos (CSS Steaua), 3. Bogdan Scrieciu (CSS1 Constanta) și Daniel Popa (ACS Contraatac).

Rezultatele de pe tabloul de 32 sunt urmatoarele:
David Statie (CSS Quarto) – Florin Țutulea (CS Olimpia) 10-1
Cristoper Grunewald (CSS Tg. Mures) – Daniel Popa (CS Contraatac) 0-10
Matei Bunea (CSS Quarto) – Ramon Stancu (LPS Craiova) 10-5
Andrei Tariq (CS Olimpia) – Zsolt Szegedi (CSS Tg. Mureș) 4-10
Rareș Echimenco (CSS Constanța) – Istvan Ugron (CSS Tg. Mures) 10-5
Andrei Palaghia (CS Olimpia) – Alexandru Stoica (CS UNEFS) 5-10
Vlăduț Niculaie (CS UNEFS) – David Scheitli (LPS Satu Mare) 10-5
Mihai Iarca (CS Farul) – Andrei Calcan (CSS Quarto) 1-10
Tudor Zarnescu (CSS Quarto) – Luca Baxan (CS Olimpia) 10-3
Gabriel Vlad (LPS Craiova) – David Ciopăta (CS UNEFS) 1-10
Cristian Popescu (LPS Craiova) – Alexandru Pascu (CS Contraatac) 7-1
Mircea Radu (CS Contraatac) – Dan Dumitrescu (CS UNEFS) 4-10
Bogdan Berbec (CS UNEFS) – Victor Ionică (CS UNEFS) 10-4
Mirel Bunea (CS UNEFS) – Kristof Bagdan (LPS Bihorul Oradea) 6-10
Robert Popescu (LPS Craiova) – Sebastian Galea (CSS Tg. Mures) 10-2
Cristian Pîrsolea (CS Contraatac) – Alexandru Knopf (ACS Stesial) 3-10.

Rezultatele de pe tabloul de 16 sunt urmatoarele:
David Statie (CSS Quarto) – Daniel Popa (CS Contraatac) 10-6
Matei Bunea (CSS Quarto) – Zsolt Szegedi (CSS Tg. Mureș) 6-9
Rareș Echimenco (CSS Constanța) – Alexandru Stoica (CS UNEFS) 10-7
Vlăduț Niculaie (CS UNEFS) – Andrei Calcan (CSS Quarto) 4-10
Tudor Zărnescu (CSS Quarto) – David Ciopăta (CS UNEFS) 10-5
Cristian Popescu (LPS Craiova) – Dan Dumitrescu (CS UNEFS) 7-10
Bogdan Berbec (CS UNEFS) – Kristof Bagdan (LPS Bihorul Oradea) 7-10
Robert Popescu (LPS Craiova) – Alexandru Knopf (ACS Stesial) 9-10.

Rezultatele de pe tabloul de 8 sunt urmatoarele:
David Statie (CSS Quarto) – Zsolt Szegedi (CSS Tg. Mures) 7-3
Rareș Echimenco (CSS Constanta) – Andrei Calcan (CSS Quarto) 8-9
Tudor Zarnescu (CSS Quarto) – Dan Dumitrescu (CS UNEFS) 5-6
Kristof Bagdan (LPS Bihorul Oradea) – Alexandru Knopf (ACS Stesial) 10-7.

Rezultatele din semifinale sunt urmatoarele:
David Statie (CSS Quarto) – Andrei Calcan (CSS Quarto) 10-2
Dan Dumitrescu (CS UNEFS) – Kristof Bagdan (LPS Bihorul Oradea) 6-4.
Finala se va disputa între David Statie (CSS Quarto) și Dan Dumitrescu (CS UNEFS).

David Statie (CSS Quarto) a castigat medalia de aur, dupa ce l-a invins in finala pe David Dan Dumitrescu (CS UNEFS), scor 10-8.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26