Nationala tarii gazda a Copei America este prima calificata in semifinalele competitiei

chileNationala statului Chile, tara gazda a Copei America, este prima nationala calificata in semifinalele competitiei. In sferturile de finala, chilienii au invins Uruguayul, campioana en-titre, cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat in minutul 81, de Isla.

„Celestii” au avut un meci de cosmar, avand doi eliminati in timpul partidei. Vedeta Edinson Cavani a fost primul care a vazut cartonasul rosu. Fotbalistul lui PSG a luat galben dupa o jumatate de ora de joc, pentru ca in minutul 63 sa il vada si pe al doilea, care i-a a dus si eliminarea. Cu doua minute inainte de final si Fucile a fost eliminat, tot in urma a doua cartonase galbene.

Chile nu mai castigase in fata Uruguayului de 32 de ani. „Celestii” erau chiar ultima formatie care s-a impus pe terenul chilienilor, intr-un meci amical jucat la finalul anului 2014.

Pentru un loc in finala, Chile va intalni invingatoarea partidei dintre Bolivia si Peru.

Echipele care au jucat:

Chile: Bravo – Isla, Medel, Jara, Mena – Aranguiz, Marcelo Diaz (Matia Fernandez, 71), Vidal – Valdivia (Pizarro, 85) – Alexis Sanchez, Edu Vargas (Pinilla, 71)
Antrenor: Jorge Sampaoli

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira, Jose Gimenez, Godin, Fucile – Arevalo Rios, Alvaro Gonzalez, Carlos Sanchez (Jonathan Rodriguez, 85), ”Cebolla” Rodriguez – Rolan (Abel Hernandez, 58), Cavani
Antrenor: Oscar Tabarez