Jocurile Europene de la Baku / UPDATE – Andreea Chitu aduce Romaniei a doua medalie de aur! Larisa Florian si Corina Caprioriu au pierdut bronzul

judo

UPDATE / Judoka Andreea Chitu a castigat finala categoriei -52 kg si a adus al doilea aur delegatiei României la Jocurile Europene de  la Baku!

UPDATE / Larisa Florian nu a rezistat nici macar 60 de secunde in finala pentru medalia de bronz, fiind invinsa de Mareen Kraesh, doua waza-ari. Astfel, romanca noastra a ocupat locul 5.

UPDATE / In schimb, Andreea Chitu a ajuns in finala categoriei -52 kg, dupa ce a invins-o pe Mareen Kraeh. In lupta pentru aur o va infrunta pe frantuzoaica de 32 de ani, Annabelle Euranie, vicecampioana mondiala in 2003.

UPDATE / In recalificari, categoria -52 kg, Larisa Florian este cu un pas mai aproape de bronz, dupa ce a trecut de olandeza Ente. La categoria -57 kg, Corina Caprioriu a fost invinsa de germanca Roper si a pierdut orice sansa la bronz.

UPDATE / Eliminare dramatica si pentru nationala masculina de baschet 3×3, in optimi. Cehia s-a impus, in prelungiri, 18-16, dupa ce primele zece minute de joc s-au incheiat la egalitate, 16-16.

UPDATE / Corina Caprioriu a pierdut lupta din sferturile categoriei -57 kg. Romanca a fost invinsa, dupa prelungiri, de sportiva din Kosovo,  Nora Gjakova. La finalul timpului regulamentar soarta partidei a era nedecis, astfel ca s-a intrat in prelungiri. Caprioriu a fost sanctionata pentru lipsa de combatitivitate, penalizare ce i-a adus si infrangerea.
UPDATE / Nationala feminina de baschet 3×3 a Romaniei a pierdut meciul din optimile de finala, 6-15 in fata Greciei. Pentru tricolore au marcat Anca Sipos, 4 puncte, si Gabriela Marginean, 2 puncte.

UPDATE / Corina Caprioriu a ajuns in sferturile categoriei -57 kg, dupa succesul in fata italiencei Giulia Quintavalle.

UPDATE /  Loredana Ohai a pierdut meciul din optimile categoriei 57 kg. Jodoka romana a fost invinsa de olandeza Sanne Verhagen.

UPDATE / Bianca Pascu a ratat calificarea in runda urmatoare a concursului de sabie. Romanca a fost invinsa de Yana Obvintsve, din Rusia, 11-15.

UPDATE / Andreea Chitu s-a calificat sferturile categoriei -52 kg, dupa ce a trecut de israelienca Roni Schwartz. Urmatoarea adversara este italianca Odette Giuffrida (20 ani).

UPDATE / Bianca Pascu s-a calificat pe tabloul principal al probei de sabie, duoa e a incheiat grupa F pe locul 4.

UPDATE / Loredana Ohai a reusit sa se califice in optimile de finala ale categoriei -57 kg, dupa victoria in fata elvetiencei Larissa Csatari.

UPDATE / Amado Lazea a pierdut prima lupta la judo la categoria -60 kg, fiin invins prin Ippon de israelianul Artiom Arshanski. Si Violeta Dumitru a pierdut prima lupta, la categoria -48 kg, in fata sportivei din Portugalia Leandra Freitas.

UPDATE / Robert Glinta a incheiat cu al 29-lea timp proba de 200 m spate si a ratat accedera in semifinale

UPDATE / Radu Daraban a incheiat pe ultimul loc grupa in intrecerea individuala de floreta. Romanul a pierdut totate meciurile din grupa si nu a reusit sa intre pe tabloul eliminatoriu de 32.

Joi este zi plina pentru romani la Jocurile Europene de la Baku. In proba de baschet 3×3 se joaca pe tabloul eliminatoriu. Nationala feminina alcatuita din Gabriela Marginean, Anca Sipos, Andra Haas si Sonia Ursu intra in duelul din optimi cu nationala Greciei. La masculin, campionii europeni Angel Santana, Catalin Vlaicu si Bogdan Popescu, alaturi de Cristian Craciun vor intalni Cehia.

La inot, Robert Glinta va intra in bazin in seriile probei de 200 m spate, Emilia Colti-Dumitrescu vizeaza calificarea la 1.500 m liber, iar stafeta de 4X200 m liber, formata din Robert Glinta, Bogdan Mihai Petre, Bogdan Andrei Scarlat si Gabriel Cristian Sonoc, ia startul tot in serii.

Radu Daraban va intra in concursul de floreta individual, insa are o grupa grea, cu un singur sportiv mai slab clasat in ierarhia mondiala.

Concurs plin la judo pentru romani, unde vom fi reprezentati de fratii Lazea – Amado, la categoria -60 kg şi Remus, la categoria -66 kg, Violeta Dumitru, la – 48 kg, Larisa Florian, la -52 kg si Loredana Ohai, la categoria -57 kg, toti acestia urmand sa intre in concurs in saisprezecimi. Andreea Chitu, una dintre favoritele la medalii va intra in optimile de finala la categoria -52 de kg. Monica Ungureanu, reveleatia acestui an, va intra in concurs tot in optimile de finala, dar ale categoriei -48 de kg. Corina Caprioriu, mare favorita la o medalie de aur, va debuta tot in optimile de finala ale probei -57 kg.

Etichetat cu: , , , , , , , ,