Italia a invins Anglia la Europeanul U21, dar a pierdut calificarea in semifinale dupa ce Suedia a egalat Portugalia in minutul 89

suediaAseara s-au incheiat si meciurile din grupa B a Campionatului European U21, ce se joaca in Cehia.

Anglia avea nevoie de o remiza in partida cu Italia pentru a se califica in semifinalele competitiei. Nationala lui Luigi Di Biagio nu s-a multumit insa cu ultimul loc si au inceput in forta. Dupa o jumatate de ora de joc, italienii conduceau deja cu 2-0, dupa reusitele lui Belotii (25) si Benassi (27). Englezii nu au reusit sa revina in joc si tot Italia a fost cea care a marcat, in minutul 72, cand Benassi a reusit dubla. Golul de onoare al englezilor a fost reusit in al treilea minut al prelungirilor, de Redmond. Desi erau calificati in semifinale pana aproape de finalul partidei, italienii au primit lovitura in minutul 89 al partidei dintre Portugalia si Suedia, golul nordicilor scotandu-i din joc.

In cel de-al doilea meci al grupei, Portugalia si Suedia au remizat, 1-1, rezultat ce le-a trimis ambele formatii in semifinale. Lusitanii au deschis scorul in minutul 82, prin Paciencia, pentru ca Tibbling sa aduca bucuria in tabara nordicilor prin reusita din minutul 89.

In semifinale ce se vor disputa sambata, 27 iunie, se vor intalni Portugalia cu Germania si Suedia cu Danemarca.