Jocurile Europene de la Baku / UPDATE – Daniela Hondiu a adus prima medalie la sambo, pentru Romania, la categoria 60 kg!

Sonia-Olariu

UPDATE / Sambo este un sport la baza caruia se afla procedee si elemente tehnice care provin din diferite lupte nationale ale popoarelor URSS si ale altor tari. Formarea disciplinei sambo ca lupta desinestatatoare a inceput in anul 1920.

UPDATE / Au pierdut „bronzul” si ultimii doi sportivi romani,  Valentin Damian, categoria 74 kg, si Radu Malcic, categoria 100 kg. Primul a fost învins de rusul Azamat Sidakov, cu 4-0, in vreme ce al doilea a pierdut in fata bielorusului Yury Rybak,

UPDATE / Daniela Hondiu a adus prima medalie la sambo, pentru Romania, la categoria 60 kg. Campioana europeana en-titre, legitimata la CS Farul Constanta, a invins-o in lupta pentru bronz pe iberica Yaiza Jimenez Lopez, cu 4-0. Este a sasea medalie a Romaniei la Jocurile Europene.

UPDATE / Orlando Gruia a pierdut meciul pentru medalia de bronz la categoria 57 kg, la sambo. Sportivul de doar 17 ani a fost invins de georgianul Vahtanghi Cidrasvili, cu 4-0

UPDATE / Prima sansa din cele cinci de medalii s-a risipit. Codrina Ionescu a ratat medalia de bronz la sambo, la categoria 52 kg. Ea a fost învinsa de lituanianca Ruta Aaksionova, cu 3-1

Sonia Olariu a pierdut primul meci din cadrul turneului individual de badminton. Romanca a pierdut paartida din grupa H in fata belarusei Alesia Zaiteva. Reprezentanta noastra a abandonat in setul decisiv al intalnirii, la scorul de 21-15, 16-25, 12-8 pentru sportiva din Belarus.

Olariu mai are meciuri programate marti, cu rusoaica Natalia Perminova (16,00), si miercuri, cu lituanianca Akvile Stapusaityte (16,20). Primele doua clasate se califica in optimile de finala.

stirea initiala

Ziua a zecea a Jocurilor Europene de la Baku programeaza putine intreceri pentru sportivii romani, care vor concura la badminton si sambo.

Dintre cele doua intreceri, la sambo sunt sanse mari de a se obtine medalii, atat timp cat cinci dintre sportivii tricolori vor lupta dupa-amiaza pentru bronz. Toti au pierdut in fazele preliminare si au intrat pe tabloul de recalificari.

Program: Codrina Ionescu – Ruta Aksionova (Lituania) la categoria 52 kg, Daniela Hondiu – Yaiza Jimenez Lopez (Spania) la categoria 60 kg, Orlando Gruia – Vachtangi Chidrashvili (Geo) la categoria 57 kg, Valentin Damian – Azamat Sidakov (Rusia) la categoria 74 kg  si Radu Malcic – Yury Rybak (Belarus) la categoria +100  kg.

La badminton, Sonia Olariu va evolua în preliminarii, la simplu.