Uruguay si Paraguay remizeaza si merg impreuna in ”sfeturile” Copei America. Argentina a castigat grupa B

uruguay-paraguayUruguay si Paraguay au terminat la egalitate, 1-1, la capatul unui meci care a adus calificarea in sferturi pentru ambele formatii. ”La Celeste” a deschis scorul prin Jose Gimenez, fundasul lui Atletico Madrid punctand cu capul, in minutul 29, in urma unui corner, in timp ce ”Los Guarnies” au egalat chiar inainte de pauza, in minutul 44, prin fostul atacant al Borussiei Dortmund, Lucas Barrios, care a reluat tot cu capul o centrare venita din corner.

Paraguayul a terminat pe locul secund in grupa B, cu cinci puncte, in timp ce Uruguay, cu patru puncte, e sigura ca va merge in sferturile de finala de pe locul trei, devansand, in aceasta lupta indiricta, Ecuadorul, a treia formatie din grupa A.

Grupa B a fost castigata de catre Argentina, care s-a impus in ultimul meci cu 1-0 in fata Jamaicai si a ajuns la sapte puncte. Singurul gol a fost marcat de Gonzalo Higuain, in minutul 11, care, dupa o pasa primita pe jos de la Angel di Maria, a pivotat cu doi fundasi in spatele sau si a inscris din intoarcere.

Pana acum, singurul sfert de finala cunoscut este cel dintre Chile si Uruguay.