Jocurile Europene de la Baku / UPDATE – A cincea medalie! Romania obtine argintul la gimnastica aerobica! Edi Grosu, locul 56 in cursa individuala

grosu

UPDATE / Boxerul roman Daniel Florentin Niculescu s-a calificat in sferturile de finala ale categoriei 64 kg, dupa ce l-a invins la puncte pe bosniacul Adem Fetahovic. Niculescu (27 ani) a obtinut decizia in unanimitate (3-0).

UPDATE / Alin Rontu este prima rezerva pentru finala ce are loc in proba de platformă 10 metri masculin, la sărituri în apă. Acesta a ocupat locul 13 in preliminarii, cu 388,40 puncte. Al doilea roman din concurs, Andrei Mihai s-a clasat pe ultimul loc, 20, cu 304,60 puncte.

UPDATE / Ioana Lavinia Mera a fost eliminata in optimile de finala, la categoria 60 kg, de cate italianca Romina Marenda, prin decizie unanima.

UPDATE / Andrei Nechita s-a clasat pe locul 16 in cursa individuala pe sosea, la un minut in spatele castigatorului medaliei de aur, Luis Leon Sanchez. Edi Grosu a terminat al 56-lea, in timp ce Daniel Crista si Lars Pria au abandonat.

UPDATE / Romania a cucerit medalia de argint la gimnastica aerobica, prin ansamblul mixt, format din Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Gabriel Bocser si Lucian Savulescu. Cei cinci au acumulat un punctaj de 21.094 puncte, cu 20 de sutimi mai slab decat cel al Ungariei, care a obtinut aurul. Bronzul a fost luat de Spania.

UPDATE / Romania a castigat primul meci in turneul feminin de volei, invingand Italia, cu 3-0 (25-23, 25-16, 25-21), insa a incheiat pe locul cinci in grupa A, cu trei puncte.

In ziua a noua de la Jocurile Europene de la Baku, Romania are sansa obtinerii unor noi medalii dupa cele venite de la kaiac canoe si gimnastica artistica.

Sperantele romanilor stau in Eduard Michael Grosu, care s-a declarat increzator inainte de cursa individuala de sosea de la ciclism, dar si in sportivii care vor concura la gimnastica aerobica. Alaturi de Grosu, alti trei romani – Daniel Crista, Andrei Nechita si Lars Pria, vor lua startul in cursa de la Baku.

La gimnastica aerobica, Romania va fi reprezentata in finale de ansamblul mixt, format din Dacian Barna, Gabriel Bocser, Lucian Stefan Savulescu, Bianca Gorgovan si Lavinia Ioana Panaete, precum si de perechea mixta, formata din Bianca Gorgovan si Dacian Barna.

In aceeasi zi, Mihai Andrei si Alin Ioan Rontu vor intra in preliminarii, la sarituri in apa, la platforma de 10 m, la box ii vom putea vedea pe Daniel Florentin Niculescu, la categoria +64 kg, si pe Ioana Lavinia Mera, iar echipa feminina de volei a Romaniei va intalni Italia.