Germania si China, primele sfert-finaliste ale Cupei Mondiale feminine

germania-suediaGermania si China sunt primele doua echipe calificate in faza sferturilor de finala de la Cupa Mondiala feminina din Canada. Acestea au dispus de Suedia, respectiv, Camerun in primele doua optimi de finala si urmeaza sa-si afle adversarele dupa dipsutarea meciurilor de duminica si luni.

Nemtoaicele nu au avut probleme cu nordicile si au castigat categoric, cu 4-1. Mittag (minutul 24), Sasic (36, din penalty, si 78) si Marozsan (88) au punctat pentru Germania, in timp ce golul de onoare al scandinavelor a fost marcat de Sembrant (82). Adversara fostei campioane mondiale va fi decisa in urma partidei dintre Franta si Coreea de Sud, aceasta urmand sa aiba loc in aceasta seara.

China a reusit sa deschida rapid scorul cu Camerun, prin Wang Sh Sh, in minutul 12, si a reusit sa pastreze acest scor de 1-0 pana la final. In sferturi, asiaticele se vor duela cu castigatoarea duelului dintre Statele Unite si Columbia, care se va desfasura luni.