Chile s-a distrat cu Bolivia si s-a calificat in sferturi la Copa America. Mexicanii au fost trimisi acasa de ecuadorieni

chile-boliviaChile a castigat grupa A de la Copa America, turneu final pe care il si organizeza, dupa ce a castigat, cat se poate de categoric, meciul cu Bolivia. ”La Roja” s-a impus cu 5-0 si a terminat cu sapte puncte, pe primul loc, fiind urmata chiar de adversara directa din ultima etapa. Bolivienii au acumulat patru puncte dupa remiza cu Mexic si victoria cu Ecuador si sunt siguri de prezenta in sferturile de finala. Ecuador a batut pe Mexic cu 2-1 si asteapta rezultatele din celelalte grupe pentru a afla daca merge sau nu mai departe.

Chilienii au deschis scorul, cu Bolivia, inca din minutul trei, prin Charles Aranguiz. Dupa un sut pe langa poarta si unul care a lovit bara, ambele din lovitura libera, Alexis Sanchez a majorat avantajul echipei sale, in minutul 37, cu o lovitura de cap, din plonjon, din apropierea punctului de la 11 metri. Aranguiz a facut dubla in minutul 66, gasit foarte bine in careu de Valdivia, Gary Medel a punctat pentru 4-0, in minutul 79, in timp ce capitanul bolivian Raldes, a stabilit scorul final cu un autogol, in minutul 86.

Inaintea partidei de la Santiago, Ecuadorul castiga, la Rancagua, in fata Mexicului, rezultat care ii linistea pe chilieni si bolivieni. Miller Bolanos (minutul 25) si Enner Valencia (minutul 57) punctau pentru ”Amarillas”, in timp ce Raul Jimenez a redus din diferenta, in minutul 64, din penalty, pentru ”El Tri”.