Jocurile Europene de la Baku / UPDATE – Laura Jurca, locul 9, Vlad Cotuna, locul 19, la individual compus. Samara a ratat dramatic patru mingi de meci in „optimi”, la tenis de masa

baku-2015

UPDATE / 80.998 este totalul acumulat de Vlad Cotuna, care a incheiat ultimul (locul 18) in proba de individual compus – masculin. Ucraineanul Oleg Verniaiev este campionul, la o distanta de aproximativ 10 puncte fata de sportivul nostru.

UPDATE / La individual compus – feminin, Aliya Mustafina este campioana, Rusia castigand a doua medalie din tot atatea puse in joc, dupa titlul pe echipe. Laura Jurca a incheiat pe locul 9, la 2,5 puncte de podium.

UPDATE / Daniel Florentin Niculescu s-a calificat in optimile de finala ale categoriei 64 kg, dupa e l-a invins la puncte pe pe spaniolul Johann Eduardo Orozco Ojeda. In urmatoarea partida, Niculescu (27 ani) il va infrunta pe bosniacul Adem Fetahovic (19 ani), duminica, de la ora 18:15.

UPDATE / Vlad Cotuna si-a incheiat evolutia la inele, nota 13.933, un exercitiu care i-a permis sa paraseasca ultima pozitie la individual compus – masculin.

UPDATE / Ioana Cirjan a ratat finala probei de platforma 10 m. Sportiva de 17 ani a fost una dintre cele 15 care au reusit sa depaseasca bariera de 300 de puncte, dupa opt sarituri. Din pacate, totalul sau, 301.85, a fost insuficient pentru a intra in finala de 12.

UPDATE / Andrei Nechita si-a incheiat evolutia in proba de contratimp individual. Pe traseul de 51,6 km, rutierul roman de 27 de ani a scos un timp de 1:07:55,15, care i-a asigurat locul 33 in ierarhia generala. 39 dintre cei 41 de sportivi inscrisi la start au trecut linia de finish, proba fiind castigata de Vasil Kiryienka (Belarus, 33 ani), singurul ciclist care a terminat traseul in mai putin de o ora.

UPDATE / Ivan Guidea, singurul „liberist” roman care a prins tabloul de recalificare si o sansa la medalia de bronz, categoria 61 kg, a fost invins de ucraineanul Vasyl Shuptar, cu 3-1.

UPDATE / Elizabeta Samara a pierdut in optimile de finala ale turneului de tenis de masa, in fata polonezei Li Qian, scor 3-4 (7-11, 2-11, 11-9, 7-11, 11-9, 19-17, 11-9), desi a condus cu 3-1 si a ratat patru mingi de meci.

UPDATE / Toti sportivii romani implicati in concursul de lupte libere au fost eliminati. Stefan Gheorghita a pierdut in primul tur, la 86 kg, cu gruzinul Sandro Aminashvili, cu 3-0, Rares Chintoan a trecut de albanezul Egzon Shala, cu 4-0, la 125 kg, insa apoi a fost invins de slovacul Soslan Gagloev, cu 4-1 , in turul al doilea, Adrian Moise a pierdut inca din primul tur, la 70 kg, dar apoi a pierdut cu georgianul Davit Tlashadze, 0-3. Ivan Guidea a castigat cu 4-0 in fata lui Joszef Molnar, dar apoi a pierdut in fata lui Beka Lomtadze, cu 3-1, la 61 kg si a intrat in recalificari, acolo unde a pierdut cu Vasyl Shuptar, cu 3-1.

In a sase zi de la Jocurile Europene de la Baku, Romania va fi reprezentata de Eliza Samara, la tenis de masa, de Andreea Iridon si Vlad Cotuna, la gimnastica artisitica, de Andrei Nechita, la ciclism, de Ioana Cirjan si Ioana Maria Pastiu, la sarituri in apa, de Daniel Florentin Niculescu, la box, si de Stefan Gheorghita, Rares Chintoan si Adrian Moise, la lupte libere.

Eliza Samara va incerca sa ajunga in sferturile de finala, la simplu feminin, si o va intalni in optimi, pe poloneza Li Qian. La gimnastica, Andreea Iridon si Vlad Cotuna vor evolua in finalele de individual compus. Ioana Cirjan si Ioana Maria Pastiu vor sari in preliminarii, la platoforma 10 m. Andrei Nechita va lua startul in cursa de contratimp individual, proba ce se va desfasura pe distanta de 51,6 km. Daniel Florentin Nuclescu va boxa in preliminarii, la categoria 64 kg. Stefan Gheorghita (86 kg), Rares Chintoan (125 kg) s Adrian Moise (70 kg) vor intra in concurs la lupte libere, inca din primul tur.