Faza grupelor de la Mondialul feminin a luat sfarsit. Brazilia, Coreea de Sud, Franta, Anglia si Columbia, ultimele calificate in optimi

franta-mexicMiercuri s-au desfasurat, in Canada, ultimele partide din faza grupelor a Cupei Mondiale feminine. In urma acestor jocuri, s-a stabilit si clasamentul final al grupelor E si F, ultimele echipe calificate in optimile de finala fiind Brazilia, Coreea de Sud, Franta, Anglia si Columbia.

Ziua a inceput cu meciurile grupei F, in care Franta s-a impus cu 5-0 in fata Mexicului, datorita golurilor lui Delie (minutul 1), Ruiz (9-autogol), le Sommer (13 si 36) si Henry (80), iar Anglia a trecut cu 2-1 de Columbia, reusitele apartinandu-le lui Carney (15), Williams (38-penalty), respectiv Andrade (90+4). Datorita victoriei la scor in fata aztecelor, frantuzoaicele au castigat grupa cu sase puncte si golaveraj (+4). De altfel, ele le-au devansat la acest capitol pe englezoaice, care au terminat tot cu sase puncte, insa cu golaveraj (+1). In fazele eliminatorii s-a calificat si ocupanta locului trei, Columbia, cu patru puncte.

Brazilia a incheiat pe primul loc in grupa E, cu punctaj maxim, reprezentativa sud-americana invingand-o si pe Costa Rica, in ultimul joc, cu 1-0, dupa golul lui Fernandes (minutul 83). De pe locul doi s-a calificat Coreea de Sud, care a batut pe Spania cu 2-1, dupa golurile lui Cho Sohyun (53), Kim Sooyun (78), respectiv Vero (29).

Tabloul si respectiv programul optimilor de finala este urmatorul:

China-Camerun, 21 iunie, ora 2:30
SUA-Columbia, 23 iunie, ora 3:00
Germania-Suedia, 20 iunie, ora 23:00
Franta-Coreea de Sud, 21 iunie, ora 23:00
Brazilia-Australia, 21 iunie, ora 20:00
Japonia-Olanda, 24 iunie, ora 5:00
Norvegia-Anglia, 23 iunie, ora 0:00
Canada-Elvetia, 22 iunie, ora 2:30

Etichetat cu: , , , , , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26