Romania a pierdut si ultimul meci din grupe la EuroBasket si a ratat calificarea in faza urmatoare

romaniaNationala feminina de baschet a Romaniei a pierdut si ultima partida din grupa A a EuroBasket 2015. Elevele lui Florin Nini au fost invinse de Cehia si au incheiat pe ultima pozitie a grupei, clasare ce nu le permite sa acceada in faza urmatoare a intrecerii.

Inceputul partidei a fost echilibrat, finalul primului sfert gasidu-le pe oaspete in avantaj cu doar doua puncte. Si sfertul al doilea a fost la fel de echilibrat, tot cehoaicele avand castig de cauza, la aceeasi diferenta. Sfertul trei a fost si cel mai dezechilibrat, oaspetele castigandu-l la 6 puncte diferenta. Romancele s-au tinut aproape de cehoaice in ultimul sfert, insa au cedat in final la doar un punct, 18-19. Scorul final a fost 71-82 in favoarea Cehiei, care inchee grupa A pe locul 3, dupa Ucraina si Muntenegru.

Principalele marcatoare ale Romaniei au fost Gabriela Marginean, 22 puncte, Florina Pascalau, 14, Elisabeth Pavel, 11, Claudia Pop, 5, Annemarie Parau 4, Ancuta Stoenescu, 3, Andreea Olah, 2 si Sonia Ursu, 2.