Jocurile Europene de la Baku / UPDATE – Nationala masculina de polo a ratat calificarea in sferturile de finala la Jocurile Europene

borha-si-meroniac

UPDATE  / Nationala masculina de polo a Romaniei a ratat calificarea in sferturile de finala la Jocurile Europene dupa ce a pierdut meciul din play-off. Tricolorii au fost invinsi de Serbia, 2-8. In sferturile de finala se vor intalni Rusia — Spania, Germania — Croatia, Grecia — Ungaria si Serbia — Italia.

UPDATE / Florentina Caminescu a incheiat pe locul 10 proba de kaiac simplu 5.000 metri din cadrul Jocurilor Europene de la Baku. Romanca este campioana europeana in acest an la 1.000 de metri. Reprezentanta noastra a fost cronometrata in in 24 min 05 sec. Medalia de aur a fost adjudecata de belarusa Marina Litvinciuk, cu timpul de 22 min 48 sec 990/1000, argintul a revenit britanicei Lani Belcher, cronometrata in 23 min 05 sec 625/1000, in timp ce bronzul arevenit unguroaicei Renata Csay, 23 min 05 sec 851/1000.

UPDATE / In urma calificarii Iuliei Tkach in finala categoriei 63 de kg, la lupte libere, romanca Andreea Simon va lupta pentru medalia de bronz, in recalificari, in jurul orei 18:00, cu reprezentanta Belarusului, Maryia Mamashuk.

UPDATE / Daniel Ciornei a terminat concursul la tir cu arcul, proba individuala, pe locul 31 in runda de clasament, cu 654 puncte. In primul tur eliminatoriu, programat pentru 20 iunie, acesta il va intalni pe danezul Johan Weiss.

UPDATE / Boxerul Ionut Mirel Jitaru a fost invins la puncte de irlandezul Darren O’Neill (3-0, decizie în unanimitate), in primul tur al categoriei 91 kg.

UPDATE / Echipajul de kaiac dublu, format din Roxana Borha si Elena Meroniac, a cucerit medalia de argint dupa ce au terminat pe locul doi finala la 500 m, cu timpul de 1:50,925

UPDATE / La tenis de masa, in proba de simlu feminin, in primul tur, Bernadette Szocs a invins-o clar, pe reprezentanta Azerbaidjanului, Rufat Guliyeva, cu 4-0. Maine, in turul doi, ea o va intalni pe olandeza Jie Li.

UPDATE / Prima finala a zilei pentru Romania s-a terminat departe de podium. Baietii de la kaiac 4, Nicolae Daniel Burciu, Dan Cristian Costea, Petrus Gavrila si Constantin Mironescu au terminat finala la 1.000 m, pe ultimul loc, 9, cu timpul de 3:12,615.

Concursul a fost castigat de Ungaria, cu timpul de 3:07,063, urmata de Rusia, cu 3:08,034 si de Belarus, cu 3:08, 827.

UPDATE / Romania a ramas fara reprezentanta la lupte, categoria 63 de kg. Liberista Andrea Simon a pierdut in optimi, in fata reprezentantei Ucrainei, Iulia Tkach, cu 5-0.

UPDATE / Campionul olimpic la tir, in proba de pusca aer comprimat 10 m, Alin Moldoveanu si-a incheiat evolutia la Baku. A obtinut pe locul 22 in calificari.

stirea initiala

Romania continua tot fara medalie la Jocurile Europene de la Baku. Marti, in ziua a patra, toate sperantele de podium se leaga de campionul olimpic la tir, in proba de pusca cu aer comprimat 10 m, Alin Moldoveanu, dar si de echipajul de dublu, format din Petronela Roxana Borha si Elena Meroniac, la kaiac, pe distanta de 500 m . In plus, este de urmarit si cvintupla vicecampioana europeana la lupte, Estera Dobre care revine oficial dupa o perioada de suspendare de doi ani.

In ce priveste sporturile de echipa, nationala de polo a Romanie va intalni, in Grupa B, Serbia.