UPDATE / Monica Niculescu a pierdut finala de la Nottingham. Ana Konjuh, la primul titlu WTA din cariera

monica-niculescu-vs-radwanska

UPDATE / Monica Niculescu a cedat pana la urma in fata croatei de 17 ani, Ana Konjuh, desi a castigat primul set al finalei destul de categoric. Aceasta din urma s-a impus cu 1-6 6-4 6-2 intr-o ora si 50 de minute si a castigat primul turneu WTA din cariera.

UPDATE / Ana Konjuh a echilibrat situatia in finala de la Nottingham, dupa ce a castigat setul doi cu 6-4.

UPDATE / Monica Niculescu a facut un prim set foarte bun in finala de la Aegon Open Nottingham, devansand-o pe Ana Konjuh cu 6-1!

UPDATE / Dupa ce si ziua de duminica a fost una in care ploaia si-a facut aparitia, iar cea de-a doua semifinala a fost intrerupta de mai multe ori, organizatorii au reprogramat finala de simplu pentru luni, de la ora 13:00. Adversara Monicai Niculescu va fi croata Ana Konjuh, aceasta invingand-o pe Alison Riske, cu 6-4 6-3, dupa o ora si 36 de minute de joc.

Dupa o sambata ploioasa in care nu s-a jucat niciun meci, organizatorii turneului Aegon Open Nottingham au programat, pentru ziua de duminica, ultimul sfert de finala, Ana Konjuh – Sachia Vickery, ambele semifinale, precum si finala.

In prima semifinala, Monica Niculescu a reusit sa o invinga chiar pe principala favorita, Agnieszka Radwanska, cu 5-7 6-4 6-0, dupa o ora si jumatate si s-a calificat in ultimul act. Unul dintre cele mai interesante momente ale meciului a fost atunci cand arbitrul de scaun i-a acordat un avertisment romancei, pe care a acuzat-o ca a vorbit cu antrenorul, cand acesta se afla in tribune. Niculescu nu s-a impacat usor cu ideea si a incercat sa-l convinga pe arbitru sa-si schimbe decizia: ”Jur, te rog, nu-mi da code violation! Promit, nu a spus nimic, nu-mi da avertisment. Asculta-ma, nu a fost nimic! Crede-ma!”, i-a zis Niculescu arbitrului.

In finala, Monica o va intalni pe Alison Riske sau pe Ana Konjuh. Tanara croata de 17 ani are parte de cea mai grea zi din cariera ei de pana acum. Campioana la junioare, la US Open 2013, Konjuh a dispus de Vickery, in sferturi, in dimineata acestei zile, cu 6-2 6-2, dupa care va incerca sa o invinga si pe Alison Riske, pentru a ajunge in ultimul act.