Trei dintre cele patru sferturi de la Mondiala U20 s-au decis la penalty-uri! Germania a fost eliminata de Mali

mali-germaniaDuminica s-au desfasurat meciurile din sferturile de finala ale Cupei Mondiale Under-20, din Noua Zeelanda. In trei dintre acestea a fost nevoie de lovituri de departajare pentru a fi stabilite semifinalistele.

Primul sfert, Brazilia-Portugalia s-a incheiat 0-0, scor care s-a mentinut si dupa cele doua reprize de extra-time. In prima repriza, sud-americanii au marcat prin capitanul Danilo, insa golul a fost anulat pentru un fault in atac. In partea secunda si in prelungiri, lusitanii au fost mai periculosi, insa, la loviturile de departajare, s-au impus brazilienii. Dupa primele doua serii de penalty-uri, scorul era de 1-1. Mai intai, Andreas Pereira si, respectiv, Rony Lopes au transformat, dupa care Lucao, respectiv, Guzzo au ratat. Apoi, Danilo si Gabriel au inscris, in timp ce portughezii Andre Silva si Nuno Santos au ratat, brazilienii impunandu-se astfel cu 3-1.

De la aceeasi ora s-a jucat si Mali-Germania, meci incheiat cu scorul de 1-1. Julian Brandt a deschis scorul cu un sut din afara careului, in minutul 38, iar Mikhtar putea face 2-0, insa aratat, in minutul 56 un penalty obtinut de Dudziak. Africanii aveau sa egaleze peste doar doua minute prin Souleymane Coulibaly, iar meciul a ajuns sa fie decis la loviturile de departajare. Hamidou Traore, Saliu Guindo si Youssouf Kone, respectiv Kevin Akpoguma, Levin Oztunali si Ville Matti Steinmann au transformat primele sase executii, dupa care a urmat o serie cu doua ratari din partea lui Adama Traore si Julian Brandt. La ultima serie, Diadie Samassekou a marcat, in timp ce Niklas Stark a sutat pe langa poarta, Mali impunandu-se astfel cu 4-3 si calificandu-se in semifinale.

Au urmat sferturile Uzbekistan-Senegal, condus la centru de Ovidiu Hategan, si SUA-Serbia. Daca Senegalul a mers mai departe dupa ce a trecut cu 1-0 de asiatici in 90 de minute, datorita golului lui Mamadou Thiam, din minutul 77, americanii si ex-iugoslavii au ajuns si ei la penalty-uri, acolo unde au fost necesare 18 lovituri. Dupa 120 de minute fara gol, sarbii au castigat cu 6-5 la loviturile de departajare. Rubio Rubin a executat primul si a ratat, dupa care Sasa Zdjelar i-a adus pe sarbi in avantaj. Desevio Payne a egalat pentru americani, in timp ce, de partea cealalta, Stanisa Mandic a ratat. Au urmat transformarile lui Paul Arriola, Srdjan Babic, Emerson Hyndman, Marko Grujic, Gedion Zelalem si Andrija Zivkovic, dupa care, in a sasea serie, atat decarul american, Joel Sonora, cat si portarul sarb, Pedrag Rajkovc, au ratat. Au urmat golurile lui Marco Delgado si Nemana Antonov, dupa care au venit alte doua ratari, din partea lui Cameron Carter-Vickers si a lui Milos Veljkovic. In ceea ce avea sa fie ultima serie, John Requejo a ratat, in timp ce Nemanja Maksimovic a transformat penalty-ul decisiv.

In penultimul act, vom avea meciurile Brazilia-Senegal si Serbia-Mali. Ambele se vor desfasura miercuri, 17 iunie, de la ora 7:00, respectiv, 10:30.

Etichetat cu: , , , , , , , ,