FINAL / Romania – Serbia 24-28. Tricolorele au pierdut returul, dar merg pentru a 22-a oara la rand la Campionatul Mondial

suporteri-handbal-romaniaUPDATE / Romania a reusit sa se califice la Campionatul Mondial, pentru a 22-a oara la rand. Tricolorele au facut o prima repriza buna, pe care au incheiat-o in avantaj minim, 12-11. Oaspetele au inceput in forta repriza secunda, dorind sa intaorca soarta calificarii. Sarboaicele au inscris de 3 ori la rand fara a primi gol, iar moralul romancelor a scazut. Oaseptele s-au mentinut mereu in avans, dand emotii pe final, cand au condus si la 5 goluri. Cristina Neagu a intrat in prim plan cand Romania avea mai mare nevoie, iar reusitele sale au adus linistea. In final Serbia s-a impus cu 28-24, dar Romania merge la un nou Campionat Mondial dupa victoria cu 32-26 din tur. Tricolorele raman in continuare cu performanta extraordinara de a fi singura nationala din lume care nu a ratat niciun turneu final al lumii.

Serbia se distanteaza la 5 goluri cu un minut inainte de final si finalul este cu emotii.

Sarboaicele se pastreaza in avantaj, dar Roamania tine aproape si mai sunt doar 5 minute pana la finalul partidei.

Romania incearca sa nu piarda meciul din mana si se apropie la doua goluri, in minutul 44.

Serbia joaca mult mai bine in repriza secunda si se distanteaza la 4 goluri in minutul 40.

Inceput in forta de repriza al Serbiei care inscrie 3 goluri fara a primi vreunul

S-a reluat paritda, iar oaspetele inscriu primul gol al reprizei secunde

Rezultatul de la pauza trimite Romania la un nou Campionat Mondial, de unde nu am lipsit niciodata pana acum. 12-11 rezultatul pauzei.

Doua atacuri rapide si tricolorele egaleaza rapid la 7

Sarboaicele se distanteaza pentru prima data la 2 goluri dupa 15 minute, 5-7

Romancele trec la conducerea jocului dupa 8 minute

Inceput echilibrat de meci, oaspetele conduc cu 2-1 dupa 3 minute.

A inceput partida de la Cluj. Doar 60 de minute ne despart de un noum Mondial. Primul atac apartine Romaniei.

Nationala de handbal feminin a Romaniei isi joaca in aceasta seara calificarea, pentru a 22-a oara in istorie, la un turneu final de Campionat Mondial. Suntem singura tara din lume care am reusit, din 1957, sa nu facem niciun pas gresit in calificarile pentru un CM de handbal feminin.

Romania – Serbia se joaca de la ora 17:00, in direct la Digi Sport 1 si LIVETEXT pe WWW.SPTFM.RO. In tur, la Belgrad, „tricolorele” s-au impus cu 32-26.