Eurobasket Women 2015 / Debut cu stangul al Romaniei. Tricolorele au pierdut in fata Muntenegrului din cauza unui „sfert” doi de cosmar

romania-baschet-femininUPDATE 22:00 / Nationala feminina de baschet a Romaniei a debutat cu stangul la Eurobasket 2015. In partida care s-a jucat la Timisoara, tricolorele au pierdut clar in fata Muntenegrului, 61-79. Daca primul sfert a fost unul destul de echilibrat, romancele avand un deficit de doar 8 puncte, sfertul doi a fost la discretia oaspetelor. Diferenta decisiva s-a facut in sfertul al doilea, unde muntenegrencele au inscris 25 de puncte, in timp ce romancele au „reusit” doar 4. Ultimele doua sferturi au fost castigate de Romania, 18-15 si 21-13, insa sfertul doi de cosmar a facut ca muntenegrencele sa se impuna in final.
Stirea initiala…

Echipa feminina de baschet a Romaniei debuteaza, vineri, la Campionatul European – Eurobasket Women 2015, impotriva reprezentativei Muntenegrului, meciul disputandu-se in Sala ”Constantin Jude” din Timisoara, de la ora 20:30, in cadrul Grupei A.
Muntenegrencele vin dupa un prim meci castigat lejer, joi, in fata Cehiei, cu 71-52.

Meciurile din Grupa A, de la Timisoara, au loc dupa programul urmator:

-vineri 12 iunie, de la ora 18:00 Cehia — Ucraina; iar de la ora 20:30 Romania — Muntenegru
-sambata 13 iunie, de la ora 18:00 Franta — Cehia, iar de la 20:30 Ucraina — Romania
-duminica 14 iunie, de la ora 18:00, Muntenegru — Ucraina, iar de la ora 20:30 Romania — Franta
-luni 15 iunie, de la ora 18:00 Franta — Muntenegru si de la ora 20:30 Cehia — Romania.

In prima zi, Franta s-a impus in fata Ucrainei cu 79-55. In Grupa B, de la Oradea, Turcia a invins Polonia cu 57-54, apoi Italia a dispus de Belarus cu scorul de 85-76, dupa prelungiri. In Grupa C (la Szombathely): Letonia — Serbia 60-76, Rusia — Croatia 83-62, iar in Grupa D (la Sopron): Suedia — Slovacia 69-72, Lituania — Spania 58-72.

Timisoara a obtinut dreptul de a organiza Campionatul European de baschet feminin din acest an alaturi de Oradea si de alte cinci orase din Ungaria.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,