147 de sportivi romani la prima editie a Jocurilor Europei de la Baku

baku-2015

UPDATE / Vineri, in prima zi a Jocurilor Europene de la Baku, vor avea loc intreceri la doua discipline, inot sincron si polo pe apa feminin. Ceremonia de deschidere va incepe la ora locala 21:00 (19:00, la Bucuresti).

83 de sportivi si 64 de sportive vor concura la 22 de discipline la Jocurile Europei de la Baku, care se vor desfasura in perioada 12-28 iunie. Vor fi prezente nume importante din diverse sporturi.

Cateva nume: Angel Santana, Bogdan Popescu, Catalin Vlaicu-campioni europeni la baschet 3×3, Andreea Chitu, Corina Caprioriu-medaliate olimpice la judo, Alina Vuc-vicecampioana continentala la lupte under 23, Alin Moldoveanu-campion olimpic la tir sportiv, scrimerii Tiberiu Dolniceanu, Ana Maria Branza-medaliati europeni, Elena Meroniac-Roxana Borha-campioane europene la kaiac dublu 1000 metri, Liviu Dumitrescu-Victor Mihalachi-medaliati europeni la canoe dublu, Razvan Andreiana-vicecampion mondial de box la tineret, Melinda Pantis-vicecampioana continentala la box tineret, Marius Berbecar-argint la paralele. Revine in activitate multipla medaliata cu argint european la lupte, Estera Dobre, dupa expirarea suspendarii de doi ani pentru dopaj.

Din pacate, gimnastele Laura Iordache si Diana Bulimar, nu vor participa, fiind in perioada de refacere dupa accidentari.

Lotul Romaniei:
BASCHET 3X3 (8):
masculin: Angel Francisco Santana Castillo (capitan), Bogdan Popescu, Cristian Craciun, Catalin Vlaicu;
feminin: Anca sipos (capitan), Gabriela Marginean, Andra Haas, Sonia Ursu;
oficial: Marius Marinescu.

BADMINTON (1):
feminin: Sonia Olaru;
antrenor: Constantin Dorel Miclaus.

BOX (10):
masculin: Nicole Razvan Andreiana (cat. 56 kg), Daniel Florentin Niculescu (64 kg), Constantin Irinel Olaru (69 kg), Alexandru Machedon (81 kg), Ionut Mirel Jitaru (91 kg), Daniel Emanuel Costea (+91 kg);
antrenor: Relu Auras;
feminin: Melinda Stefania Pantis (51 kg), Ioana Lavinia Mera (60 kg), Simona Lenuta Sitar (64 kg), Ana Roxana Patrascu (75 kg);
antrenor: Adrian Lacatus.

CICLISM (6):
mountain bike — cross country: Lucian Logigan;
sosea: Eduard Michael Grosu, Lars Pria, Daniel Crista, Andrei Nechita (masculin), Ana Maria Covrig (feminin);
antrenori: Marian Frunzeanu (mountain bike), Ovidiu Burghelea (sosea) — Liviu Bogdan Petre (mecanic).

GIMNASTICA (12):
aerobica: Lucian Savulescu, Dacian Barna, Gabriel Bocser, Dorin Marian Brotei (masculin), Bianca Maria Gorgovan, Livia Panaete (feminin);
antrenori: Maria Fumea (feminin), Mircea Branzea (masculin) — Petra Teleman (kineto);
artistica: Cristian Ioan Bataga, Marius Berbecar, Vlad Cotuna (masculin), Andreea Iridon, Laura Jurca, Silvia Zarzu (feminin);
antrenori: Ioan Suciu, Ionut Corlaci (masculin), Lucian Sandu, Lacramioara Moldovan (feminin) — Mihael Beldie (medic);

GIMNASTICA RITMICA (1):
ritmica: Ana Luiza Filiorianu;
antrenor: Maria Gîrba.

INOT (5):
masculin: Robert Glinta (50, 100, 200 m spate, 50 m liber, stafeta 4×100 m liber, stafeta 4×200 m liber), Bogdan Mihai Petre (800, 1.500 m liber, 400 m mixt, stafeta 4×100 m liber, stafeta 4x200m liber), Bogdan Andrei Scarlat (400, 800, 1.500 m liber, stafeta 4×100 m liber, stafeta 4×200 m liber), Gabriel Cristian Sonoc (50, 100, 200 m liber, stafeta 4×100 m liber, stafeta 4×200 m liber),
antrenor: Adrian Vasile Gherghel;
feminin: Emilia-Maria Colti-Dumitrescu (400, 800, 1.500 m liber);
antrenor: Viorica Gratiela Marin.

JUDO (12):
masculin: Amado Claudiu Lazea (cat. 60 kg), Remus Mircea Lazea (66 kg), Eduard Nicolaescu (73 kg), Gheorghe Cristian Bodirlau (81 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Vladut Simionescu (+100 kg);
feminin: Elena Monica Ungureanu (48 kg), Violeta Dumitru (48 kg), Alexandra Larisa Florian (52 kg), Andreea stefania Chitu (52 kg), Corina Oana Caprioriu (57 kg), Loredana Ohai (57 kg);
antrenori: Florin Bercean, Simona Richter, Alexandru Chirila — Gabriela Pop (medic), stefan Sumandea (kineto);

KAIAC-CANOE (13):
masculin: Liviu Alexandru Dumitrescu Lazar, Victor Mihalachi (C2 — 1.000 m), Leonid Valentin Carp (C1 — 1.000 m), Daniel Burciu (K1 — 200 m), Dan Costea, Constantin Mironescu, Petrus Gavrila (K4 — 1.000 m), Valentin Cameneschi (K1 — 1.000 m);
feminin: Florentina Caminescu (K1 — 5.000 m), Roxana Borha, Elena Meroniac, Iuliana taran, Irina Lauric (K4 — 500 m);
antrenori: Florin Popescu (canoe masculin), Bebe Alexandru Zabet (kaiac feminin), stefan Vasile (kaiac masculin);
oficiali: Marian Dragos Sîrbu, Rodica Gheba (kineto);

KARATE (1):
masculin: Adrian Guta (kata);

LUPTE (18):
masculin: Georgian Carpen (66 kg), Virgil Munteanu (59 kg), Tomi Claudiu Hinoveanu (71 kg), Ionel Puscasu (75 kg), Attila Tamas (85 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (98 kg) — greco-romane, Andrei Dukov (57 kg), Ivan Guidea (61 kg), George Bucur (65 kg), Adrian Ionut Moise (70 kg ), Gheorghita Stefan (86 kg), Rares Daniel Chintoan (125 kg) — libere;
feminin: Emilia Alina Vuc (48 kg), Estera Dobre (53 kg), Simona Pricob (55 kg), Anca Madalina Petrea (60 kg), Andrea Elena Simon (63 kg), Adina Elena Popescu (69 kg) — libere.

POLO PE APa (13):
masculin: Raul Ionut Gavris, Sergiu Terean — portari, Viktor Kovats, Bogdan Remes ((capitan), Victor Andrei Antipa, Andrei Octavian Butuc, Cristian Andrei Draghici, Alexandru Adrian Pantazi, David Joan Bota, Richard Huber, Vlad Luca Georgescu, Cristian Costel Seichei, Vlad Mihai Orescovici;
antrenori: Dejan Stanojevic, Gabriel Ionut Cismaru, Dumitru Paizan;
oficial: Florian Nita.

SAMBO (6):
masculin: Orlando Gruia (57 kg), Valentin Damian (74 kg), Radu Malcic (+100 kg);
feminin: Codrina Mihaela Ionescu (52 kg), Daniela Hondiu (60 kg), Natalia Budeanu (64 kg);
antrenori: Viorel Gasca, Robert Alexandru Andreescu.

SARITURI IN APA (4):
masculin: Alin Ioan Rontu, Mihai Andrei;
feminin: Ioana Cîrjan, Ioana Maria Pastiu;
antrenor: Adrian Gavriliu.

SCRIMA (11):
sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Madalin Bucur;
spada feminin: Ana-Maria Branza, Simona Gherman, Simona Popa, Amalia Tataran;
floreta masculin: Radu Daraban;
floreta feminin: Maria Boldor;
sabie feminin: Bianca Pascu;
antrenori: Mihai Covaliu (sabie), Petre Ducu (floreta), George Epurescu (spada) — Mihai Ion (medic);

TAEKWONDO (1):
masculin: Ioan Paraschiv Claudiu Roseanu (+80 kg);
antrenor: Constantin Apostol.

TENIS DE MASA (6):
masculin: Constantin Cioti, Adrian Crisan, Andrei Filimon (individual si echipe);
antrenor: Mircea Dinu;
feminin: Camelia Postoaca, Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs (individual si echipe);
antrenor: Viorel Filimon;
oficial: Cristinel Romanescu.

TIR CU ARCUL (2):
masculin: Daniel Ciornei;
antrenor: Suk Dong-Eun;
feminin: Simona Bancila;
antrenor: Viorel Habian.

TIR SPORTIV (1):
masculin: Alin Moldoveanu (10 m pusca aer comprimat);
antrenor: Sorin Babii.

TRIATLON (2):
masculin: Ciprian Daniel Balanescu;
feminin: Antoanela Felicia Manac;
antrenor: Peter Klosz.

VOLEI (14):
feminin: Mihaela Albu, Roxana Denisa Bacsis, Liana Gabriela Badea, Diana Ioana Calota, Valentina Roxana Ivanof, Nicoleta Manu, Sabina Moisa, Ioana Nemtanu, Nneka Obiamaka Onyejekwe, Adina Salaoru, Alexandra Trica, Georgiana Fales, Irina Cristina Radu, Daiana Georgiana Muresan;
antrenori: Guillermo Gallardo, Alexandru Rares Puni, Florin Vasile Bosi (statistica).
oficial: Gheorghe Visan.

Etichetat cu: , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26