Uzbekistan, Germania, Portugalia si Brazilia completeaza tabloul sferturilor de la Cupa Mondiala U-20

brazilia-uruguay-u-20Uzbekistan, Germania, Portugalia si Brazilia sunt ultimele patru echipe calificate in faza sferturilor de finala de la Cupa Mondiala rezervata jucatorilor sub 20 de ani, care se desfasoara in Noua Zeelanda.

Calificata in fazele eliminatorii dupa ce a incheiat pe locul doi, cu trei puncte, dintr-o grupa cu Germania, Honduras si Fiji, Uzbekistanul a produs una dintre surprizele optimilor de finala, invingand-o pe Austria, echipa ce a terminat a doua, dupa Ghana, in grupa B. Asiaticii s-au impus cu 2-0, datorita dublei lui Dostonbek Khamdamov, din minutele 47 si 57, si va intalni Senegalul, in sferturi.

Dupa ce a castigat la pas grupa F, cu punctaj maxim, Germania a eliminat Nigeria, dupa ce s-a impus cu 1-0, gol marcat de Levin Oztunali, de la Werder Bremen, in minutul 19, si urmeaza sa joace, mai departe, cu Mali.

O alta echipa care a terminat grupa (C) cu punctaj maxim, Portugalia, n-a avut parte de un meci usor in fata tarii gazde, lusitanii impunandu-se cu 2-1 in fata Noii Zeelande. Raphael Guzzo a deschis scorul in minutul 24, insa Stuart Holthusen a restabilit egalitatea in minutul 64. Golul calificarii a fost marcat de Gelson Martins, in minutul 87.

Portugalia va intalni, in sferturile de finala, pe Brazilia, echipa care a trecut de Uruguay, intr-una dintre cele mai atractive optimi de finala, in urma executarii loviturilor de departajare. Scorul, dupa 90 de minute si 120 de minute, a fost 0-0, Selecao impunandu-se cu 5-4 la loviturile de departajare. Uruguayanul Rodrigo Amaral (al doilea executant) a fost singurul care a ratat, Andreas Pereira (Manchester United), Lucao, Danilo, Jaja, Gabriel Jesus, de la brazilieni, respectiv Arambarri, Diego Poyet, Acosta si Lemos, de la uruguayeni, transformand.

Asadar, sferturile de finala vor fi urmatoarele: Brazilia-Portugalia (ora 4:00, Mali-Germania (4:00), SUA-Serbia (7:30) si Uzbekistan-Senegal (7:30). In semifinale, invingatoarea sfertului 1 va intalni invingatoarea sfertului 4, in timp ce castigatoarea din sfertul 2 va juca impotriva castigatoarei din sfertul 3.