S-a incheiat prima etapa din faza grupelor la Cupa Mondiala feminina. Franta a castigat duelul cu Anglia

franta-angliaMarti s-au disputat ultimele partide din faza grupelor de la Cupa Mondiala feminina din Canada, partide care au coincis cu primele jocuri din grupele E si F.

Asa cum era de asteptat, Brazilia si-a respectat statutul de favorita si s-a impus cu 2-0 in fata Coreei de Sud, datorita golurilor marcate de Formiga (minutul 33) si de starul Marta (minutul 53), din penalty. O mica surpriza s-a inregistrat in celalat meci, acolo unde Spania n-a obtinut decat un punct, dupa un 1-1 cu Costa Rica. Losada a deschis scorul pentru iberice, in minutul 13, insa Rodriguez a restablit egalitatea peste doar un minut.

In derby-ul grupei F, Franta a dispus la limita, cu 1-0, de Anglia, dupa un gol marcat de Le Sommer, in minutul 29. In cealalta intalnire, Columbia si Mexic au terminat la egalitate, 1-1. Primele care au marcat au fost aztecele, prin Perez (minutul 36), insa Montoya a adus un punct pentru sud-americance, dupa ce a punctat in minutul 82.