Mali, Serbia, SUA si Senegal, primele sfert-finaliste de la Mondialul U-20

ibrahima-sy-senegal-ucrainaMiercuri s-au desfasurat primele patru meciuri din faza optimilor de finala de la Cupa Mondiala rezervata jucatorilor cu varsta sub 20 de ani. In urma acestora, Mali, Serbia, SUA si Ungaria s-au calificat in sferturile turneului final care se desfasoara in Noua Zeelanda.

Dupa ce a terminat pe locul trei, in grupa D, dupa Serbia si Uruguay, Mali nu a avut nicio problema in a trece de o alta echipa africana, Ghana, care castigase, cu sapte puncte, grupa B, in fata Austriei si Argentinei. Reprezentativa Under-20 a tarii cu capitala la Bamako s-a impus cu 3-0, datorita golurilor lui Diadie Samassekou (minutul 20), Dieudonne Gbakle (minutul 53) si Aboubacar Doumbia (minutul 81). Adversar lui Mali din sferturile de finala va fi decisa in urma meciului Germania-Nigeria.

Intr-o alta optime, Serbia a trecut, cu 2-1, dupa prelungiri, de Ungaria, locul trei, in grupa E, dupa Brazilia si Nigeria. Bence Mervo a deschis scorul pentru maghiari, in minutul 57, insa Ivan Saponjic a reusit egalarea, in minutul 90+1. Chiar daca au ramas imediat in zece oameni, dupa ce Milan Gajic a primit al doilea cartonas galben, sarbii au continuat sa preseze si in prelungiri si au obtinut calificarea in urma autogolului inscris de Atilla Talaber, in minutul 118.

In sferturi, ex-iugoslavii vor juca impotriva reprezentativei Statelor Unite, invingatoare cu scorul de 1-0, in fata Columbiei. Unicul gol al meciului a fost inscris de atacantul lui Utrecht, Rubio Rubin, in minutul 58. Ambele echipe au incheiat pe locul doi in faza grupelor – americanii, cu sase puncte, au fost devansati de ucraineni, in A, in timp ce columbienii, cu patru puncte, s-au clasat in urma portughezilor, in C.

In ultimul meci de astazi, Senegalul, locul trei in grupa C, a reusit sa elimine pe Ucraina, in urma executarii loviturilor de departajare, dupa ce scorul, dupa 90 si 120 de minute, a fost 1-1. Artem Biesiedin, de la Metalist Harkov, a marcat primul, in minutul 70, pentru ca Sidy Sarr sa aduca o egalare meritata pentru africani, in minutul 83. La penalty-uri, portarul Ibrahima Sy, de la Lorient, a fost eroul senegalezilor, aparand trei executii ale ucrainenilor. Chumak, Kharatin si Luchkevych au ratat pentru europeni, in timp ce singurul care a transformat a fost Habelok. De partea cealalta, Senegalul a avut procentaj maxim (Sarr, Sylla si Niang au marcat) si s-a impus cu 3-1. Adversara africanilor va fi castigatoarea meciului Austria-Uzbekistan.

Pe langa Germania-Nigeria si Austria-Uzbekistan, tot maine se vor juca si Brazilia-Uruguay si Portugalia-Noua Zeelenda. Invingatoarele ultimelor doua meciuri amintite se vor intalni in sferturi.