Fair-play din partea liderului mondial, invins in finala de la Roland Garros: „Am pierdut in fata unui jucator mai bun decat mine!”

nole-si-stan-finalaSarbul Novak Djokovic, liderul mondial al tenisului masculin, a acceptat ca adversarul sau din finala turneului de la Roland Garros, elvetianul Stanislas Wawrinka, a fost mai bun si a meritat victoria pe deplin, relateaza AFP, citat de Agerpres.

Wawrinka, al optulea favorit la Paris, s-a impus pentru prima oara pe zgura pariziana, in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-3, 6-4.

Am pierdut in fata unuia mai bun decat mine, contra unui jucator care a jucat un tenis curajos si a meritat sa castige. M-am agatat in setul doi, am salvat cateva mingi de break, dar el a fost mai bun in acest set si la fel in al treilea si al patrulea set. Am avut o sansa la 3-0 in setul patru sa intorc cursul jocului, dar nu am putut sa fac mai mult decat am facut‘.

As fi putut in anumite momente sa fiu mai agresiv, dar el a stiut sa profite de sansele care au aparut. A jucat bine din punct de vedere tactic si a reusit lovituri foarte agresive la mingile de break. Am incercat sa ma bat pana la ultimul punct, pana la ultima minge, dar nu a fost ziua mea. Tot ce pot spune este: Bine jucat. El merita titlul”, a declarat favoritul principal, dupa meciul de duminica.

Tenismanul sarb regreta esecul din finala singurului Grand Slam care ii lipseste din palmares, dar in sport asemenea infrangeri pot aparea oricand: ”Cred ca am reusit un sezon bun pe zgura, un bun Roland Garros. M-am pus in situatia de a castiga acest trofeu, am castigat primul set si controlam meciul, aplicand tactica pe care am ales-o. Dar el a gasit solutii pe teren. Asa e sportul. Asa ceva se poate intampla la acest nivel. Trebuie sa accept infrangerea”.