Peste 200 de ciclisti la a doua editie a Cupei Otopeni-Mircea Romascanu!

cupa-otopeniAjunsa la a doua editie, Cupa Otopeni – Mircea Romascanu s-a bucurat de prezenta a peste 200 de concurenti inscrisi la start. Concursul a fost gazduit de orasul natal al celui mai competitiv ciclist roman, Mircea Romascanu, invingator de 3 ori in Turul Romaniei, in Turului Turciei, ocupant al locului 3 in Cursa Pacii, castigator a numeroase titluri nationale si balcanice.

La seniori, cursa disputata pe un circuit de 3,4 km parcurs de 15 ori (51 km in total), victoria a revenit lui Alexandru Poenaru (Petrolul Ploiesti), cronometrat in 1h20’44”, urmat la 13″ de coechipierul sau, Daniel Anghelache, in timp ce pe locul 3 s-a situat dinamovistul Razvan Juganaru, la 41″.

La juniori (8 tururi, 27 km) s-a impus Iulian Gache (Dinamo) — 44’43”, urmat la o secunda de coechipierul lui, Levente Bartha, si la 2 secunde de Razvan Tanase (Olimpia Bucuresti). La junioare s-a impus, ca de obicei, talentata Andreea Ionescu, de la clubul bucurestean Olimpia.

Alti castigatori: cadeti: Andrei Bidilici (Olimpia); copii 6-8 ani: Sabina Cristache si Marius Badea; 8-14 ani: Alina Barbu si Mihnea Harasim (CS Bilal 2000 Constanta); amatori: 14-18 ani: Andrei Prodan; 18-23 ani: Eugen Ignat; 23-35 ani: Mihai Rusu (Cogene Cycling Team); peste 35 ani: Daniel Cattapan (Cycling Team Timisoara).

Organizatorii, Primaria orasului Otopeni, au acordat, pe langa diplome si medalii, premii in bani, precum si, pentru copii, in biciclete, valoarea totala a acestora fiind de aproximativ 20.000 lei.

Sursa: Agerpres